Sanayi tesislerinde kaynak yerleşiminde kullanılan uzman sistemler için kural ve algoritmaların saptanması
- Tez No: 57539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Uzman sistemler, uzmanların problem çözme ve karar verme işlemleri doğrultusunda hareket etmeye çalışan bilgisayar programlarıdır. Uzman sistemlerin üç ana modülü vardır. Bunlar; Bilgi tabanı, çıkarım mekanizması ve kullanıcı ara yüzüdür. Bilgi tabanı uzman tarafından sağlanan problem hakkındaki özel bilgilerin saklandığı kısımdır. Burada kurallar, kavramlar problemin gerçekleri ve ilişkiler bulunmaktadır. Bilgileri bilgi tabanında nasıl kayda döktüğümüz ve bilgi gösterim tekniklerinin konusudur ki bu bölüm 2'de incelenmiştir. Sonuç çıkarım mekanizması, uzmanın sonuçlandırmasından sonra modellenen bilgi işlemcisidir. Mekanizma problem hakkındaki bilgilerle, bilgi tabanındaki saklanan bilgileri eşleyerek sonuç ve tavsiyeler üretir. Buna genellikle uzman sistem shell'i ya da kısaca shell denilmektedir. Bu mekanizmayı nasıl dizayn etmemiz gerektiği sonuç çıkarım tekniklerinin konusu olup bölüm 4'de incelenmektedir. Kullanıcı arabirimi, sistem kullanıcısının kuralları ve gerçekleri girmesine ve sistem hakkında sorular sormasına imkan verir. Uzmanlar çalıştıkları kurumlar için değerli kaynaklardır. Onlar yenilikçi fikirler üretebilir, çok zor problemleri çözebilir ya da verimli bir şekilde rutin işleri yapabilirler. Ama yapılan bunca işi bir uzman sistem ile gerçekleştirmek istenmesinin bir takım sebepleri vardır. Bunlar: Uzman sistemlerin uzmanlar gibi belirli mesai saatleri yoktur. Devamlı çalışabilirler. Ayrıca diğer bilgisayar programları gibi uzman sistemlerin bir nüshasını kolaylıkla temin edebilirler. İnsan uzmanlar devamlı değildirler. Ölüm, emeklilik ya da iş transferleri gibi durumlarda uzmanlardan yararlanmak mümkün olmaz. Uzman sistemler, insan uzmanlığının ürettiğinden daha istikrarlı, tekrar edilebilir sonuçlar üretebilir. Bir uzman ise duygusal faktörlerden dolayı belirli aynı durumlar için farklı kararlar alabilir Uzman sistemlere verilen önem, saydığımız ve diğer birçok avantajlarının bir sonucu olarak, gün geçtikçe artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Expert system is a computer program designed to model the problem-solving ability of a human expert. There are three main modules that expert system contains. These modules are: The knowledge-base contains highly specialized knowledge on the problem area as provided by the expert. It includes problem facts, rules, concepts and relationships. How we code this knowledge in the knowledge-base is the subject of knowledge representation techniques and is covered in chapter 2. The inference mechanism is the knowledge processor whichis modeled after the expert's reasoning the mechanism works with available information on agiven problem, coupled with the knowledge stored in the knowledge base, to draw conclusions or recommendations. How we design the mechanism is the subject of inference techniques and is covered in chapter 4. User interface gives user the oportunity to enter the rules and facts. Experts represent a valuable resource for any organisation. They can offer creative ideas, solve difficult problems, or efficiently perform routine tasks. But there are some reasons capturing this talent in an expert system: Like any machine, an expert system continues to churn long after the expert's workday. Like any computer program, we can cheaply duplicate it. Human expertise is perhisable. Through death, retirement, or job transfer, an organization can lose the talents of an expert. An expert system produces more consistent results than a human expert. Human decision making is influenced by many factors that might impact performance. In an emergency situation, the expert might forget some important piece of knowledge. The speed at which an expert solves a problem is also influenced by many factors. But the speed of an expert system is consistent. Human experts tendto be expensive. But expert systems are relatively inexpensive. As a result of advantages of expert systems, we can say that the importance of expert system is growing day by day.