Devresel kodların yapısı ve değişmeli kodlar
  1. Tez No: 57538
  2. Yazar: ESRA YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BALKANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kodlama teorisinin matematiksel yapısı, özellikle modern cebrin güzelliğini ve gücünü sergilemesi bakımından oldukça önemlidir. Devresel kodlar, kodların önemli bir bölümünü teşkil etmektedir. Devresel kodları kurmak için xn - 1 polinomunu çarpanlarına ayırmak gerekmektedir. Üreteç polinomunun ve üreteç idempotentinin devresel kodlan kurmaktaki katkısı oldukça büyüktür. Değişmeli kodlar, devresel kodların önemli bir uzantısı olarak düşünülmektedir. Burada ele alınan grup değişmeli olduğundan indirgenemez gösteriliş ile indirgenemez karakter arasında bir fark görülmemektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Coding theory is of great mathematical interest, in particular, illustrating the power and the beauty of algebra. Cyclic codes form an important class of codes. In order to construct cyclic codes, the polynomial xn - 1 must be factored. The generator polynomial and the generating idempotent takes a big role to construct cyclic codes. It is thought that abelian codes represent a significant extension of cyclic codes. In here, because of the considered group is abelian, no difference is seen between irreducible representation and irreducible character. Ill