Myzus persicae Sulzer (Hemiptera: Aphididae) ile beslenen Adalia decempunctata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae)'nın biyolojisi
Biological parameters of Adalia decempunctata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae) feeding on Myzus persicae sulzer (Hemiptera: Aphididae)
  1. Tez No: 575427
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKŞİT, PROF. DR. REMZİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada Adalia decempunctata (L.) (Coleoptera, Coccinellidae)‟nın avı Myzus persicae Sulzer (Hemiptera, Aphididae) üzerinde biyolojisi ve dördüncü larva dönemi ile ergin dönemlerinin M. persicae üzerinde işlevsel tepkisi laboratuvar koşullarında araştırılmıştır. Biyoloji takibi ve işlevsel tepki denemeleri 25±1°C sıcaklık, %60±5 nem ve 16 saat aydınlık laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmiştir. Veriler iki eşeyli yaşam tablosu teorisine dayanarak analiz edilmiştir. M. persicae ile beslenen A. decempunctata‟nın ergin öncesi toplam gelişme süresi 15,70 gün, toplam ölüm oranı ise % 32,2 olarak belirlenmiştir. Bıraktığı toplam yumurta sayısı 948,81 adet, kalıtsal üreme yeteneği (r) 0,1661 gün-1, üreme gücü (λ) 1,1807 gün-1, net üreme gücü (R0) 181,14 birey ve döl süresi (T) 31,07 gün olarak belirlenmiştir. Avcının işlevsel tepkisini belirlemek üzere kurulan denemelerde av olarak M. persicae‟nin 10, 20, 40, 80 ve 160 adet nimf yoğunlukları kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda avcının dördüncü dönem larvasının Tip III, erginlerinin ise Tip II işlevsel tepkiyi sergiledikleri belirlenmiştir. Sonuçta, A.decempuntata‟nın M. persicae ile mücadele programlarında yararlanılması gereken bir doğal düşman olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biology, as well as functional response of fourth instar larva and adults of Adalia decempunctata (L.) (Coleoptera, Coccinellidae) fed on Myzus persicae Sulzer (Hemiptera, Aphididae) were investigated. The experiments were carried out at 25±1°C, 60±10% r.h. and 16L:8D photoperiod in a controlled temperature room. The life history data were analyzed using the age-stage, twosex life table, and the shape of the functional response was determined by logistic regression. The total pre-adult development period of the predator was 15,70 days and the total mortality rate obtained in this period was 32,2%. The total number of eggs laid was 948,81 eggs/female. The population parameters; the intrinsic rate of increase (r), finite rate of increase (λ), net reproductive rate (R0) and mean generation time (T) were 0,1727 day-1, 1,1886 day-1, 214,25 individuals and 31,07 days, respectively. The fourth instar larvae and adults of the predator exhibited a Type III and II response, respectively to the five different densities (10, 20, 40, 80 and 160) of M. persicae. The results obtained in this study will be able to be useful for the control of M. persicae and the further studies on A. decempunctata.