Ben düşme dönemi sonrası uygulanan antitranspirantların şeker birikimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of antitranspirants on the sugar accumulation applied in post-veraison period
  1. Tez No: 575428
  2. Yazar: DAMLA GÜVEMLİ DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KORKUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada Edirne merkez ilçede İskender Köyü'nde, 41° 39' 31.07“ K ve 26° 37'34.78”D koordinatları arasında yer alan Salim Altunhan bağlarında yetiştiriciliği yapılmakta olan 110R anacı üzerine aşılı Cabernet-Sauvignon üzüm çeşidi asmaları üzerinde ben düşme döneminden sonra uygulanan antitraspirantların şeker birikimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 2018 yılı vejetasyon periyodunda yürütülmüştür. Denemede 3 uygulama zamanı (Ben Düşme, Yarı Olgunluk, Olgunluk Öncesi) ve 3 farklı antitranspirant uygulaması (Kontrol, Vapor Gard, Kaolin) bulunmaktadır. Denemeye fenolojik gözlemler ile başlanmış olup sürgün ve dal gelişme özellikleri, tane özellikleri, salkım özellikleri, şıra özellikleri, yaprak alanı ve verim özellikleri incelenmiştir. Sürgün ve dal özelliklerini kontrol altına alan Yarı Olgunluk döneminde yapılan Vapor Gard uygulaması olmuştur. Tane özellikleri açısından Olgunluk Öncesi dönemde Kontrol uygulamasının yanı sıra Vapor Gard uygulaması istenilen değerleri sağlamıştır. Salkım ve şıra özelliklerini Olgunluk Öncesi dönemde yapılan Vapor Gard uygulaması; yaprak alan özelliklerini yine aynı dönemde yapılan Kaolin uygulaması iyileştirmiştir. Verim özellikleri ise Ben Düşme döneminde yapılan Vapor Gard uygulaması ile artış göstermiştir. Sonuç olarak, Edirne ilinde Cabernet-Sauvignon üzüm çeşidinden yüksek kalitede üzüm, şıra ve şarap elde edilebilmesi için Olgunluk Öncesi dönemde Vapor Gard uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Research was conducted in Edirne - İskender village, between 41° 39' 31.07“ N ve 26° 37'34.78”E coordinates in 2018 vegetation period. Cabernet-Sauvignon/110R grafting combination was used as a plant material in Salim Altunhan vineyard. The aim of research was determination of the effects of antitranspirants on the sugar accumulation applied in post-veraison period. There were 3 different application periods (Veraison, Semi-Maturity, Pre-Maturation) and 3 different antitranspirant applications (Control, Vapor Gard, Kaolin) in the research. In the beginning of research phenological stages were recorded. After these, shoot characteristics in growing period, berry characteristics, cluster characteristics, grape juice characteristics, leaf area characteristics and yield characteristics were examined. Shoot and branch characteristics were controlled in Semi-Maturation (SM) period by using Vapor Gard treatment. Berry characteristics has reached desired properties in Control group in Pre-Maturation (PM) period. Cluster and grape juice characteristics were improved by Vapor Gard application in PM period while in same period leaf characteristics were improved by Kaolin application. Vapor Gard application in Veraison yield characteristics were increased. As a result in order to high quality Cabernet-Sauvignon cv. grape berry, grape juice and wine; as an antitranspirant Vapor Gard application in Semi Maturity period in Edirne province is proposed.