Çan Biberi'nde (Capsicum baccatum var. pendulum) meyve olgunluk dönemleri ile tohum gelişimi ve kalitesi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of relationship between seed development and seed quality in fruit maturity stage of aji pepper (Capsicum baccatum var. pendulum)
- Tez No: 382522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada Çan Biberi'nde (Capsicum baccatum var. pendulum) farklı meyve olgunluk dönemlerinde hasat edilen tohumların, tohum gelişimi ile tohum kalitesi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bitkiler, 2011 ve 2012 vejetasyon döneminde, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait seralar mevkiinde yetiştirilmiş, elde edilen tohumlar Bahçe Bitkileri Bölümü Fizyoloji laboratuvarında tohum nemi, tohum 1000 tane ağırlığı, çimlendirme testi, çıkış testleri, elektriksel iletkenlik testi, tohum depolama ve kontrollü bozulma testi ile tohum kalitesi açısından karşılaştırılmıştır. Denemede biber meyveleri 2011 ve 2012 yılı vejetasyon döneminde farklı meyve olum dönemlerine göre [yeşil olum (1), ben düşme (2), turuncu olum (3), kırmızı olum (4) ve aşırı olum (5)] hasat edilmiştir. Hasat edilen meyvelerin; meyve boyunun 3.41-3.96 cm, meyve eninin 3.43-4.40 cm ve meyve ağırlığının ise 7.31-15.18 g arasında değiştiği saptanmıştır. Hasat edilen meyvelerden tohumlar elle ekstraksiyon yöntemi ile ayrılmış, 3 gün laboratuvar koşullarında kurutularak testler yürütülünceye kadar +4 oC'de (buzdolabı) koşullarında muhafaza edilmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü iki yılın renk gelişim dönemlerine göre tohum nemi % 37.2-69.0 değerleri arasında değişmiş ve en düşük tohum nem içeriği bu iki sene için sırasıyla % 37.2 ve % 39.0 olarak aşırı olum döneminde belirlenmiştir. Renk gelişim dönemlerine göre çimlenme oranı % 0-94 arasında değişmiş; 2011 yılında maksimum çimlenme oranı % 94 iken, 2012 yılında % 79 bulunmuştur. Bununla birlikte ortalama çimlenme süreleri ise 4 ila 13 gün arasında olmuştur. Her iki yıl için çıkış oranı %1-97 arasında değişmiş; 2011 yılı maksimum çıkış oranı % 97, 2012 yılında ise %76 olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak ortalama çıkış süresi 7 ila 18 gün arasında değişmiştir. Çıkış sonrası fide boyu 3.0-5.7 cm arasında, fide yaş ağırlığı 122.75-255.00 mg ve fide kuru ağırlığı 8.75-33.66 mg arasında olmuştur. Meyve gelişim dönemindeki artışla birlikte tohum kalite özellikleri de artmıştır. Sonuç olarak elde edilen verilere göre meyve gelişim dönemlerine bağlı olarak; tohum nem içeriği azalmış, tohum çimlenme ve çıkış oranı ile birlikte tohum gücünde artış saptanmıştır. Erken hasatların tohum kalitesini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bu nedenle meyvelerin kırmızı olum (4) döneminde hasat edilmesinin, tohum kalitesi açısından en uygun hasat dönemi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to know the seed quality in relation to stage of seed development and to find out right stage of fruit harvest based on fruit colour and carried out many tests such as seed moisture content, 1000-seed weight, germination tests, seedling emergence tests, electrical conductivity tests, seed storage and controlled deterioration tests. During 2011-2012 in vegetation periods; Aji pepper plants were grown in land of Agriculture Faculty in the Campus of Mustafa Kemal University. The laboratory experiments were done in the Physiology Laboratory of Horticulture Department of Agriculture Faculty of Mustafa Kemal University. Aji pepper fruits harvested at five different stages of colour maturation (1; green ripe, 2; breaker, 3; orange ripe, 4; red ripe and 5; over red ripe). The characteristics of harvested fruits were investigated such as fruit length (cm), fruit diameter (cm) and fruit fresh weight (g). This investigation showed that the fruit length ranged from 3.41 to 3.96 cm, fruit fresh weight ranged from 7.31 to 15.18 mg and fruit diameter ranged from 3.43 to 4.40 cm. The seeds were extracted with hand from the fruit of each development stages. The seeds were dried in laboratory conditions for 3 days and than storaged in refrigerator at 4 oC until the tests were carried out. In both years; seed moisture content within the range of 37.2 % to 69.0 % and the lowest moisture content were respectively 37.2 % and 39.0 %. According to fruit colour development stages; germination content range from 0 % to 94 % and while in 2011 maximum germination content was 94 %, in 2012 maximum germination content was 79 %. However mean germination time was between 4 and 13 days. In each years; seedling emergence percentage was between 1 % and 97 % therefore mean emergence time was between 7 and 18 days. Seedling length ranged from 3.0 to 5.7 cm, seedling fresh weight ranged from 122.75 to 255.00 mg and seedling dry weight ranged from 8.75 to 33.66 mg. As a result that the percentages of germination and emergence were increase when the seeds moisture content was decrease in the fruit development stages. Seed quality was decrease in fruits which harvested early development stages. Consequently optimum stage of fruit harvest was red ripe for maximum seed quality in Aji pepper.