Katı oksit yakıt pilinde akış tipinin performans ve sıcaklık dağılımına etkisinin sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experimental investigation of the effect of flow type on performance and temperature distribution in solid oxide fuel cell
- Tez No: 575439
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, katı oksit yakıt pilinde akış tipinin performans ve sıcaklık dağılımına olan etkisi incelenmiştir. Yakıt pilinin performansı açısından yakıt pili içerisindeki sıcaklık dağılımı çok önemlidir. Sıcaklık farkı termal gerilmelere sebep olmaktadır. Sıcaklık farkından kaynaklanan termal gerilmeler sebebi ile performans düşmekte ve yakıt pilinin ömrü kısalmaktadır. Sıcaklık dağılımını ve yakıt pili performansını görmek için önce iki farklı tasarım incelenmiştir. Bunlar standart düz kanallı tasarım ve ikincil tasarımdır. İlk olarak standart düz kanallı tasarımın performansının ikincil tasarıma göre daha iyi performans sağladığı görülmüştür. Daha sonrasında ise çalışmaya standart tasarım ile devam edilmiştir. Standart tasarımda paralel ve karşı akış tipi kullanılarak sıcaklık dağılımı ve akış tipinin performansa etkisi deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. Karşı akış tipi; paralel akış tipine göre bir miktar daha iyi performans göstermesine karşın, paralel akış tipinde sıcaklık dağılımı daha uniform olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effect of flow type on the temperature and performance of solid oxide fuel cells was investigated. For the performance of the fuel cell, the temperature distribution in the fuel cell is very important. The temperature difference causes thermal stresses. Due to thermal stresses caused by the temperature difference, performance decreases and the life of the fuel cell is shortened. Two different designs were first examined to see the temperature distribution and fuel cell performance. These are standard flat channel design and secondary design. First, the performance of the standard flat channel design has been shown to provide better performance than the secondary design. Then, the study was continued with the standard design. In the standard design, the effect of flow type on temperature distribution and the performance was numerically and experimentally investigated using parallel and counter flow type. Although the counter-flow type showed slightly better performance than the parallel flow type, the temperature distribution in parallel flow type was observed more uniformly.