Gamay üzüm çeşidinde farklı dönemlerde yapılan yaprak alma uygulamalarının önolojik olgunluğa etkileri
The effects of leaf removal practices at different periods on oenological maturity of cv. Gamay
  1. Tez No: 575474
  2. Yazar: TEZCAN ALÇO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmada, 2014 yılında Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde bulunan Kober 5BB anacı üzerine aşılı 20 yaşındaki Gamay üzüm çeşidi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı; ben düşme döneminden sonra farklı şekil ve dönemlerde yaprak alma uygulamalarıyla tanede şeker birikim seyrini yavaşlatarak, kaliteyi belirleyen aroma ve fenolik bileşiklerde kayıp olmaksızın önolojik olgunluğu yakalamaya çalışmaktır. Bu amaçla, Ben Düşmeden bir hafta sonra (13-15°Brix), Ben Düşmeden iki hafta sonra (15-17°Brix) ve Olgunluk Öncesi (17-19°Brix) olmak üzere 3 farklı zamanda yaprak alma uygulamaları yapılmıştır. Uygulama şekilleri ise kontrol, (Ana sürgün uzunluğu 1,5 m ve 3-4 koltuk yaprağı bırakılacak şekilde) DTA (8. boğumun üzerinden sürgünle beraber yaprakların alınması) ve PEN (7. ile 13. boğum arasındaki yaprakların pencere biçiminde çıkartılması) ile 3 ayrı yaprak alımı şeklinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; fizyolojik aktiviteler ve iklim koşulları göz önünde bulundurulduğunda, PEN uygulaması ve 15-17°Brix döneminde yapılan uygulamalar şeker birikim hızını yavaşlatarak kaliteyi oluşturan bileşenleri olumlu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 years old Gamay cv. grapevines which grafted on the Kober 5BB rootstock were used in the Tekirdağ Viticulture Research Institute. Main aim of the research is to delay sugar accumulation without any loss of aroma and phenolic compounds by different leaf removal application in different times between verasion and harvest. For this purpose leaf removal applications were made in three different times as; a week after verasion (13-15°Brix), two weeks after verasion (15-17°Brix) and pre-maturity (17-19°Brix). Also three leaf removal application types were made as; control (1,5 m main shoot lenght and 3-4 lateral leafs). DTR (top of the shoot were removed after 8th node with leafs) and WIN (removal of the leafs between 7th and 13th nodes). As a result; when the physiological activities and climatic conditions were considered, the WIN application and 15-17°Brix period had a positive effect on the components forming the quality by slowing down the sugar accumulation rate.