Bayburt ilinin rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesi
Determination of wind energy potential of Bayburt province
  1. Tez No: 575488
  2. Yazar: İDRİS ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'deki enerji profili gözden geçirildiğinde yenilenebilir enerji kaynaklarının yeri ve önemi açıkça görülmektedir. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı oldukça düşük düzeylerdedir (%1 ve altında) ve bu enerji türleri ile yeterince ilgilenilmemektedir. Özellikle, güneş ve rüzgâr enerjisinin kullanımı, Türkiye'nin enerji bütçesine ciddi katkılar sağlayacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından doğru ve sağlıklı bir biçimde yararlanılması için gereken strateji, plan ve politikaların önemi giderek artmakta ve önemli boyutlara ulaşmaktadır. Bu çalışmada önce rüzgar enerjisinin tarihsel gelişimine değinilmiş, rüzgar enerjisinin Dünya'da ve Ülkemizdeki yeri ele alınmıştır. Bayburt bölgesi rüzgar enerji potansiyeli hesaplanırken Bayburt İli Aydıntepe İlçesinde kurulmuş olan rüzgar ölçüm istasyonunda kaydedilen son bir yıllık ortalama rüzgar verileri kullanılarak dokuz farklı türbin için enerji üretimleri hesaplanmış olup, sahanın ve bölgenin potansiyel gücü saptanmıştır. Bölgede elde edilebilecek en yüksek özgül enerji miktarının, rüzgar esme yönü ve rüzgar esme frekansına bağlı olarak güney (1250 kWh/m2/yıl) ve güney-güneydoğu (yaklaşık 800 kWh/m2/yıl) doğrultusunda elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's energy profile when the revised role and importance of renewable energy sources is evident. However, the use of renewable energy sources is very low (1% and below) and these types of energy are not adequately addressed. In particular, the use of solar and wind energy in Turkey will make significant contributions to the energy budget. The strategies, plans and policies required for the correct and healthy utilization of renewable energy sources are becoming more and more important. In this study, the historical development of wind energy is mentioned and the place of wind energy in the world and in our country is discussed. While calculating the wind energy potential of Bayburt region, energy production for nine different turbines were calculated by using the average wind data recorded in the wind measurement station established in Aydıntepe District of Bayburt province. Depending on the wind direction and wind blowing frequency, the highest specific energy amount in the region can be obtained in the direction of south (1250 kWh / m2 / year) and south-southeast (about 800 kWh / m2 / year).