Bilgisayar destekli ardışık türev metodu ile Padé yaklaşımının Blasius denkleminin bir formuna uygulanması
Application of the computer-assisted successive differentiation method with the Padé approximant to a form of Blasius equation
- Tez No: 575528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN ALPASLAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Blasius denklemi, akışkanlar mekaniğinin en ünlü denklemlerinden biridir ve yarı sonsuz düz bir plaka üzerinden geçen sıkıştırılamaz bir akışkan problemini temsil eder. Blasius denkleminin sonsuzda sınır şartı vardır ve sonsuzda sınır şartı olan problemler genellikle sayısal çözüm yöntemleri için bir sorun teşkil eder. Bu çalışmada bu zorluğun üstesinden gelmek için, Padé yaklaşımı ile ardışık türev metodu Blasius denklemine birlikte uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, diğer yöntemlerle yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Blasius equation is one of the most famous equations of fluid dynamics and represents the problem of an incompressible fluid that passes on a semi-infinity flat plate. The Blasius equation has boundary conditions at infinity and problems with boundary conditions at infinity are often a problem for numerical solution methods. In this study, in order to overcome this difficulty, Padé approximation and successive differentiation method are applied together to Blasius equation. The results obtained were compared with other studies.