P-fonksiyonlar için bazı kesirli integral eşitsizlikleri
Some fractional integral inequalities for p-functions
  1. Tez No: 575549
  2. Yazar: GÖRKEM CENGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde daha önce verilmiş olan bazı özdeşlikler ile Hölder ve Power mean integral eşitsizlikleri de kullanarak p-fonksiyonlar için bazı yeni kesirli integral eşitsizlikleri elde edilmiştir. Bu amaçla, öncelikle tezin giriş bölümünde eşitsizlik teorisi, konveks fonksiyonlar, integral eşitsizlikleri, kesirli türev, kesirli integral ve bazı fonksiyon sınıfların hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, kaynak araştırması bölümünde konveks fonksiyonlarla ilgili tanım, teorem, örnek ve özelliklere yer verildi. Yine bazı fonksiyon sınıfları (Godunova-Levin Fonksiyonu, P-fonksiyon) tanımlandı. P-fonksiyonu için Hermite-Hadamard Eşitsizliği teoremi ispatlandı. Son olarak Gamma ve Beta fonksiyonları tanımlanarak, Sarıkaya M.Z. ve arkadaşları tarafından konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard kesirli integral eşitsizliği verildi. Materyal ve yöntem bölümünde ise araştırma bulguları kısmındaki ispatlarda kullanılan bazı eşitsizliklere ve özdeşliklere yer verildi. Araştırma bulguları bölümünde, p-fonksiyonlar sınıfı için kesirli integraller yardımıyla bazı yeni eşitsizlikler elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some new fractional integral inequalities for p-functions have been obtained by using some identities previously given in the literature with Hölder and Power mean integral inequalities. For this purpose, firstly, in the introduction part of the thesis, after giving a brief information about inequality theory, convex functions, integral inequalities, fractional derivative, fractional integral and some function classes, definition, theorem, sample and features related to convex functions were included in the source research section. Again, some function classes (Godunova-Levin Function, P-function) were defined. Hermite-Hadamard's Inequality Theorem for P-function has been proved. Finally Hermite-Hadamard fractional integral inequality was given for convex functions by Sarıkaya M.Z. and his colleagues. In the section on materials and methods, some inequalities and identities that used in the proofs of the research findings were included. In the research findings section, some new inequalities were obtained with the help of fractional integrals for the class of P-functions.