İntegral eşitsizlikleri ve uygulamaları
Integral inequalities and their applications
  1. Tez No: 720245
  2. Yazar: HATİCE ÖĞÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, h-konveks fonksiyonlar için yeni Hermite-Hadamard eşitsizlikleri elde edilmiş ve elde edilen sonuçların bazı özel ortalamalar için uygulaması yapılmıştır. Ayrıca konveks fonksiyonlar için Riemann- Liouville kesirli integralleri içeren yeni Hermite-Hadamard-Mercer tipli eşitsizlikler ispatlanmış ve bu eşitsizliklerin bazı özel ortalamalar için uygulaması yapılmıştır. İkinci bölümde, öncelikle yeni bir konvekslik sınıfı olan (p,φh )-konvekslik tanımlanmış ve özellikleri verilmiştir. Ardından (p,φh)-konveks fonksiyonlar için yeni Hermite Hadamard, Hermite-Hadamard-Fejér, Ostrowski, Jensen ve Jensen-Mercer tipli eşitsizlikler ispatlanmıştır. Son olarak Riemann-Liouville kesirli integralleri aracılığıyla (p,φh)-konveks fonksiyonlar için yeni Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main parts. In the first part, new Hermite-Hadamard inequalities for h-convex functions are obtained and the applications of obtained results to some special means are provided. Besides that, new Hermite-Hadamard-Mercer type inequalities involving Riemann-Liouville fractional integrals for convex functions are proved, and their applications to some special means are got. In the second part, a new kind of convexity called (p,φh)-convexity is defined and its properties are established. Then, new Hermite-Hadamard,Hermite-Hadamard-Fejér, Ostrowski, Jensen and Jensen-Mercer types inequalities for (p,φh)-convex functions are proved. Finally, new Hermite-Hadamard type inequalities for (p,φh)-convex functions via Riemann-Liouville fractional integrals are obtained.