Postmortem resüsitasyon artefaktları ve medikolegal sorunlar
Postmortem resusitation artifacts and medicolegal problems
- Tez No: 575557
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Adli tıbbi artefaktlar; ölümden sonra vücutta görülen, önemli bir antemortem bulgu gibi yanlış yorumlamalara yol açıp, dokuların doğal durumları veya kişinin ölümünden önceki hastalığıyla ilgili olmayan bulgu veya değişiklikler olarak kabul edilir. Artefaktların doğru tanımlanması otopsi sırasında oluşabilecek zaman kaybının engellenmesinde, ölüm sebebinin ve orijininin yanlış tespit edilmemesinde önem taşımaktadır. Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) artefaktları ise postmortem artefakların içinde önemli bir grubu oluşturmaktadır ve nadiren öldürücü ağırlıktadır. Resüsitasyon sonucu çeşitli kırıklar veya iç organ yaralanmaları nedeniyle ölüm gerçekleşirse tıbbi uygulama hatası şüphesi doğar. Bu açıdan bu lezyonların travmatik lezyonlardan ayrımı önemlidir. Bu çalışmada temel olarak adli tıp uzmanları, klinisyenler ve hukukçular için bir medikal risk yönetimi planlanmıştır. Bu kapsamda, resüsitasyon artefaktlarının anatomik bölgesel dağılımı, sıklığı, nedenleri, hangi postmortem bulguların resüsitasyon artefaktları ile ayrımının yapılamadığı veya yapılmakta zorlanıldığı, resüsitasyon artefaktları saptanmış olgulardaki ölüm nedenleri sistematik bir şekilde sunularak; postmortem bulguların hatalı yorumlanması durumunda potansiyel suçlu olarak görülen klinisyenlerin doğru bir savunma stratejisi geliştirebilmesine olanak sağlayacak data oluşturması amaçlanmıştır. Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından 01.01.2017-31.10.2017 tarihleri arasında sonuçlanmış, vücutlarında KPR artefaktı bulunduğuna kanaat getirilmiş 600 olgu geriye dönük bir şekilde dosya içeriğine göre yeniden incelenmiştir. Gerçek artefaktların; görülme sıklığı, lokalizasyonu, ölüm nedeni ile ilişkisinin adli tıp uzmanlarınca topluca görülebilecek şekilde sunulması bu çalışmanın alana önemli bir katkısıdır. Bu nedenle klinisyenlerin resusitasyon öncesi bulguları doğru kaydetmesi, adli tıp uzmanlarının da artefaktlar açısından doğru ayırıcı tanı yapması ve bu lezyonların ölümde rolü bulunup bulunmadığı konusunda yorum yapması birçok medikolegal problemi önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Forensic medical artifacts are accepted after death and misiterpereted as an important evidence of antemortem findings that are not related to previous diseases signs or changes and natural conditions of tissues. Well-defined of forensic medical artifacts is important for failure to determine the cause and origin of death, prevention of time loss during autopsy. Cardiopulmonary resuscitation artifacts (CPR) an important group in post-mortem artifacts and they are rarely fatal. If death occurs due to various fractures or internal organ injuries as a result of resuscitation, suspicion of medical malpractice arises. In this respect, it is important to distinguish these lesions from traumatic lesions. In this research, was planed basicly medical risk management for experts of forensics clinicans and lawyers. In this context, was aimed to provide data that will ensure that clinicians develop an accurate assessment and defense strategy as to present systematic anatomical regional distribution, frequency, causes, causes of death in cases with resuscitation artifacts, types of artefacts and investigating distinctions with other lesions when misinterpretation of postmortem findings. 600 cases that was convinced the presence of CPR on the bodies artifact resulted between 01.01.2017 and 31.10.2017 dates by First Specialized Board of Forensic Medicine, according to report content retrospectively was evaluated again. Presenting the relationship between the incidence, localization and causes of death by forensic experts of the real artifacts is an important contribution of this research to the theme. Therefore clinicians to record the pre-resuscitation findings correctly, forensic medicine experts to make a correct differential diagnosis for artifacts and to comment on the role of these lesions in death will prevent many medical problems.