Simetrik p-konveks fonksiyonlar için bazı integral eşitsizlikleri
Some integral inequalities for symmetric p-convex functions
- Tez No: 575559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, özellikle p konveks fonksiyonlar için yeni eşitsizlikler ve genelleştirmeler yapılmıştır. Birinci bölümde sırasıyla eşitsizlik teorisi, konveks fonksiyonların tarihçesi, konvekslik teorisi hakkında giriş niteliğinde bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde tezin kuramsal temelleri için gerekli temel kavramlar, tanımlar, teorem verilmiş ayrıca konveks fonksiyon sınıflarının birbiriyle olan ilişkisi literatür çalışmasıyla da desteklenerek aktarılmıştır. Üçüncü bölümde tez çalışmasında kullanılan klasik eşitsizlikleri içeren teoremler, ispatları ve bu çalışmaya kuramsal temel teşkil eden bazı eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise simetrik konveks fonksiyonlar sınıfının daha genel bir hali olan simetrik p-konveks fonksiyonların çarpımlarıyla ilgili yeni eşitsizliklere yer verilmiştir. Elde edilen eşitsizliklerin literatürle uyumlu olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new inequalities and generalizations have been made especially for p convex functions. In the first part, the inequality theory, the history of convex functions, the theory of convexity are given. In the second part, the basic concepts, definitions, theorems and proofs for the theoretical foundations of the thesis are given and the relation of the convex function classes with each other is supported by the literature. In the third part, theorems which contain the classical inequalities used in the thesis study, the proofs and some inequalities which constitute the theoretical basis are given. In the fourth chapter, new inequalities related to products of functions which is a more general form of the class of symmetric convex functions are obtained. The inequalities obtained have been shown to be compatible with the literature.