Can environmental markets support solar energy development in Turkey?
Çevresel piyasalar Türkiye'de güneş enerjisinin gelişmesini destekleyebilir mi?
- Tez No: 575580
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, İşletme, Energy, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteryası'na sunduğu Niyet Edilen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkı (INDC) beyanında belirtildiği gibi, güneş enerjisinden elektrik üretim kapasitesini güneş 2030 yılına kadar 10 GW'a çıkarmayı hedeflemektedir. Türkiye'nin Orta Doğu ve Güneydoğu Avrupa'da avantajlı konumu göz önünde bulundurulduğunda güneş enerjisi temiz enerji kaynakları arasında en önemli olanıdır. Güneş enerjisi üretim kapasitesi, son yıllarda hem maliyet düşüşüne yol açan teknolojik gelişmeler hem de yenilenebilir enerjinin ilerlemesini destekleyen politikalar nedeniyle artış göstermiştir. Türkiye'de güneş enerjisi kurulu gücü 2017 sonu 3,421 MW'a ulaşarak toplam kurulu güç içindeki payını %4'e yükseltmiştir. Bu gelişimde hem kurulum maliyetlerindeki düşüş hem de lisanssız elektrik üretimi kurulu güç sınırının 500 kW'dan 1 MW'a çıkartılması etkili olmuştur. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun 18 Mayıs 2005 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Destekleme Mekanizmasını getirmiştir. YEK Destekleme Mekanizmasının 31 Aralık 2020 tarihine kadar devreye girecek yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri için geçerli olması, bu tarihten sonra devreye girecek tesisler için belirsizlik teşkil ediyor. Bu durumda akıllara Karbon Piyasaları, tüketici odaklı Elektrik Alım Sözleşmeleri ve Yeşil Sertifika gibi Çevresel Piyasaların güneş enerjisinin desteklenmesi ve güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin artışının devamı için alternatif olup olamayacağı sorusu gelmektedir. Bu çalışma, güneş enerjisi gelişimi için destek mekanizmalarının ve yenilikçi piyasaya dayalı uygulamaların rolünü ve dolayısıyla Türkiye'nin karbon salımı azaltım hedeflerine ulaşmasındaki katkısını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
As stated in Intended Nationally Determined Contribution (INDC) that has been communicated regards to the Climate Action Plan, Turkey aims to increase production capacity of electricity from solar power to 10 GW and production capacity of electricity from wind power to 16 GW while tapping the full hydroelectric potential until 2030. Among the alternative clean energy resources in Turkey, solar energy is the most important one considering the advantageous position in the Middle East and Southeast Europe. Solar capacity has soared up in recent years due to both technological improvements which leads to cost reductions and government policies that support renewable energy progress. Law on the Use of Renewable Energy Resources for the Purpose of Generating Electrical Energy was accomplished on May 18, 2005 has brought the Renewable Energy Support Mechanism which provides a fixed and secure purchase price for the generated electricity from renewable energy. The government is planning to end the current mechanism by 2020 and it is still uncertain what will happen after its termination. The uncertainty brings to mind the question,“Could environmental markets such as carbon markets, consumer-based power purchase agreements (PPAs) and green certificates support maintaining and increasing electricity supplies from solar energy?”This study will analyze the role of support mechanisms and innovative market-based applications for solar energy development and thus promotion of carbon emission reduction targets of Turkey.