Hasat sonrası putresin, salisilik, oksalik asit ve kalsiyum klorür uygulamalarının bazı erik çeşitlerinin muhafaza süresi ve meyve kalitesi üzerine etkisi
Effect of postharvest putrescine, salicylic acid, oxalic acid and calcium chloride applications on storage time and fruit quality of some plum cultivars
- Tez No: 575585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Black Diamond ve Autumn Giant erik çeşitlerinin depolama süresi üzerine hasat sonrası Salisilik asit, Oksalik asit, Putresin, Kalsiyum uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Uygulamalardan sonra erikler modifiye atmosfer poşetlerine (MAP) yerleştirilmiş ve 0,5±0,5°C'de %85-95 oransal nem koşullarında 40 gün süreyle depolanmıştır. Uygulamalar sonrasında meyve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla, ağırlık kaybı, suda çözünür kuru madde miktarı, titre edilebilir asit miktarı, meyve eti sertliği, askorbik asit miktarı, toplam flavonoid miktarı, toplam fenolik madde miktarı, toplam antioksidan miktarı, MAP içi gaz bileşimleri, çürüme oranı, dış görünüş ve iç kararması analizleri yapılmıştır. Tüm analiz dönemleri ve yapılan ölçümler dikkate alındığında Salisilik asit ve Putresin uygulamasının diğer uygulamalara göre depolama süresince Black Diamond ve Autumn Giant erik çeşitlerinin meyve kalite özellikleri ve biyokimyasal içeriğinin korunumu üzerine daha olumlu bir etki gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated the effect of postharvest Salicylic acid, Oxalic acid, Putrecine, and Calcium treatments on during cold storage life Black Diamond and Autumn Giant plum cultivars. After treatments, plums were placed in modified atmosphere packing (MAP) and stored at 0,5 ±0,5°C and 85-95% relative humidity conditions for 40 days. In order to determine the fruit quality characteristics after treatments, weight loss, soluble solids content, titratable acidity, fruit firmness, ascorbic acid, total flavonoids, total phenolics, total antioxidant content, gas compositions in MAP, decay rate, external appearance and internal browning analysis were performed at 10 days intervals. Considering all measurements and evaluations, Salicylic acid and Putrecine treatments have shown positive effect on fruit quality and biochemical contents of Black Diamond and Autumn Giant plum cultivars during storage than other treatments.