Yeni ıslah edilen Güz gülü ve Bozbey üzüm çeşitlerinin soğukta muhafazaya uygunluklarının belirlenmesi
Determination of suitability of cold storage in newly breed Guz gulu and Bozbey grape varieties
  1. Tez No: 575588
  2. Yazar: ALİ İZZET TORÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde melezleme ıslahı yöntemiyle elde edilen Bozbey ve Güz Gülü üzüm çeşitlerinin soğukta muhafazaya uygunluklarının belirlenmesi amacıyla, normal atmosfer (Kontrol), modifiye atmosfer poşeti (MAP) ile MAP+Kükürtdioksit generatör pedi (MAP+SO2) uygulamalarının üzüm meyve kalitesi ve muhafaza süresi üzerine etkileri ile çeşitlerin soğukta muhafazaya uygunlukları araştırılmıştır. Yapılan uygulamalar sonrasında üzümler, soğuk hava deposunda 0-1°C sıcaklık ve %90±5 oransal nemde 100 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Muhafaza dönemi boyunca 20 günlük aralıklarla örneklerde; meyve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla, ağırlık kaybı, SÇKM, titrasyon asitliği, tane sertliği, renk ölçümü, toplam fenolik madde, toplam monomerik antosiyanin miktarı, antioksidan aktivitesi, kükürtdioksit miktarı, çürüme oranı, salkım iskeleti rengi, duyusal analiz ve ağarma değerleri gibi fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, 0-1°C sıcaklık ve %90±5 oransal nem içeren soğuk hava deposunda, Güz Gülü çeşidinin açıkta 20 gün, MAP uygulaması ile 60 gün ve MAP+SO2 uygulaması ile 80 gün, Bozbey üzüm çeşidinin ise açıkta 20 gün, MAP uygulaması ile 40 gün ve MAP+SO2 uygulaması ile 80 güne kadar pazarlanabilir olarak muhafaza edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the suitability of new released Guz Gulu and Bozbey grape varieties in cold storage at Tekirdag Viticultural Research Institute. Normal atmosphere without any treatment (control), modified atmosphere packaging (MAP), MAP + sulfur dioxide generator pad (MAP + SO2) application was investigated on grape quality and storage time. The clusters were placed in polypropylene trays. After the treatments, clusters were kept at 0-1 °C and 90±5% relative humidity for 100 days in cold storage. In order to determine grape quality characteristics, physical and chemical analyzes such as weight loss, total soluble solids content, titratable acidity, berry firmness, color measurement, total phenolic compounds content, total monomeric anthocyanin content, antioxidant activity, sulphur dioxide content, decay rate, rachis skeleton color, sensory evaluation and bleaching values were conducted at 20-day interval throughout the storage period. Consequently, it was determined that Guz Gulu grape cultivar stored at cold storage could be kept marketable up to 20 days with normal atmosphere without any application, 60 days with MAP application and 80 days with MAP + SO2 application and Bozbey grape cultivar stored cold room could be kept marketable up to 20 days with normal atmosphere without any application, 40 days with MAP application and 80 days with MAP + SO2 application.