AA 5083-H111 alüminyum alaşımının MİG kaynağında farklı akım türlerinin mekanik ve mikroyapıya etkisi
AA 5083-H111 the effect of different current species on MIG weld on mechanical and microstructure of aluminum alloy
- Tez No: 575587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde alüminyum ve alüminyum alaşımlarının sanayi uygulamalarında kullanım alanları giderek artmaktadır. Taşımacılık sektöründen uzay sanayisine kadar birçok alanda alüminyum alaşımlarına rastlamak mümkündür. Makine imalat sektörü gibi alanlarda talaşlı şekillendirilen alüminyum ürünleri sıklıkla kullanılırken gemi ve otomotiv imalatı sektörü gibi alanlarda ise alüminyum alaşımlarının kaynaklı birleştirilme uygulamaları görülmektedir. Alüminyum alaşımlarının çoğunlukla tercih sebebi olmasındaki etkenler, özgül ağırlığının düşük olması ve yüksek korozyon direncine sahip olmaları olarak söylenebilir. Bu çalışmada 150x250x3 ölçülerindeki AA5083 alüminyum ve alaşımlarının darbeli akım, çift darbeli akım, soğuk metal transfer, darbeli soğuk metal transfer ve darbeli yüksek kontrollü akım parametreleri kaynatılmış ve kaynatılan numunelere çekme testi, eğme testi, metalografik inceleme ve vickers sertlik ölçümleri yapılarak kaynak yöntemleri kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, aluminum and aluminum alloys are increasingly used in industrial applications. It is possible to come across aluminum alloys in many areas, from the transport sector to the space industry. Machined aluminum products are frequently used in areas such as machinery manufacturing, while welded joining applications of aluminum alloys are seen in areas such as shipbuilding and automotive manufacturing. The reasons why aluminum alloys are often preferred are low specific gravity and high corrosion resistance. In this study, pulsed current, double pulse current, cold metal transfer, pulsed cold metal transfer and pulsed high controlled current parameters of AA5083 aluminum and alloys with dimensions of 150x250x3 are boiled and welded samples are categorized by tensile test, bending test, metallographic examination and vickers hardness measurements.