Bir özel arşivin oluşum süreci: Taha Toros'un hayatı, eserleri ve özel arşivi
The creation process of a personal archive: the biography, works and personal collection of Taha Toros
  1. Tez No: 575604
  2. Yazar: TUĞBA DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ İCİMSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kurumsal bir yapıda kullanıcıların hizmetine sunulmuş en geniş özel arşivlerden birisi olan Taha Toros Arşivi'nin oluşum ve erişime açılma süreci ile Taha Toros'un yaşam öyküsü ele alınmıştır. Yaşam öyküsü, eserleri ekseninde ve arşivde bulunan belgelerle de ilişkilendirilerek, otobiyografisinde olmayan kimi bilgilerle tamamlanmış; daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmamış Taha Toros bibliyografyası da hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to explore the creation process of the personal archives of Taha Toros, being one of the largest institutionalized archives made accessible to common users and deals with his biography, as well as his works. The archival documents in his collection have helped embrace the hidden parts of his life, not published in any other study before.