İnci Mecmuası'nda edebî faaliyet
Literary activities in İnci Magazine
  1. Tez No: 575605
  2. Yazar: ESRA DOLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnci, 1919-1923 yılları arasında faaliyet göstermiş bir kadın dergisidir. Kadın dergiciliğinin faaliyet gösterdiği dönemlerde varlık bulan bu dergi özellikle edebî faaliyet bakımından güçlü bir dergidir. Dergide tespit edilen edebî faaliyetler tek tek tasnif edilmiş ve metinler özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Şiir ve nesir şeklinde tasnif edilen dergide özellikle şiir faaliyetleri nicelik bakımından önem arz eder. Nesir ise tür bakımından derginin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, derginin edebî içeriği değerlendirilerek bu alandaki boşluğu doldurmak amaçlanmıştır. Bu sebeple derginin incelemesinde iki ana başlık kullanılmıştır.Şiir başlığında şiirler biçim ve içerik bakımından tasnif edildikten sonra her bir şiir konusuna göre ayrılmıştır. Nesir başlığında ise roman, hikâye, tiyatro, anı, mektup, biyografi, mülakat, eleştiri, deneme, fıkra, sohbet, makale türleri incelenmiş; eser tanıtımlarına da yer verilerek devrin güncel edebiyatına dair birtakım bilgiler de elde edilmiştir. Sonuç kısmında ise dergiye dair birtakım tespitlerle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İnci is a women's magazine that was active between 1919-1923. Occured in the periods when women's magazine publishing was active, this magazine was a powerful journal in its time of published, particularly in terms of literary activity beside women's activities. Literary activities determined in the journal were classified individually and available texts in İnci were assessed according to characteristics. In journal that were classified as poetry and prose, particularly poems form important part of journal. On the other hand, prose form significant part of journal. The aim of this study is to assess literary content and fill the gap in this field. For this reason, were used two main title in review of the journal. After poems were classified according to form and content in the title of the poems, each poem were classified according to its subject. Literary genres like novel, story, theatre, memoir, letter, biography, interview, critical review, essay, column, conversation, article were assessed in the title of prose, also were obtained some information about the current literature of this period. In the conclusion part of this study, takes part some determination about journal.