Mediating roles of satisfaction with dual-career lifestyle and relationship satisfaction in the association between investments and commitment
Yatırımlar ve bağlılık arasındaki ilişkide çift-kariyerli yaşam tarzı doyumu ve ilişki doyumunun aracı rolü
  1. Tez No: 575614
  2. Yazar: SIDIKA BURCU ÜÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki çift-kariyerli evli çiftlerde yatırımlar (geçmiş maddi, geçmiş manevi, gelecek maddi, gelecek manevi) ile bağlılık arasındaki ilişkide çift-kariyerli yaşam tarzı doyumu ve ilişki doyumunun aracı rollerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini, yaşları 19 ile 60 arasında olan, en az 7 aydır evli, 213 çift kariyerli (her ikisi de çalışan) evli çift (N= 426) oluşturmuştur. Katılımcılara, kartopu ve amaçlı örnekleme yöntemleriyle ulaşılmıştır. Çalışmada veri toplama amacıyla, İlişki İstikrarı Ölçeği, Geçmiş ve Gelecek Yatırımlar Ölçeği, Çift-Kariyerli Yaşam Tarzı Doyumu Ölçeği ve demografik form kullanılmıştır. Çalışmada iki model test edilmiştir. Birinci modelde, geçmiş yatırımlar ile bağlılık arasındaki ilişkide çift-kariyerli yaşam tarzı doyumu ve ilişki doyumunun aracı rolleri incelenmiştir. İkinci modelde ise, gelecek yatırımlar ile bağlılık arasındaki ilişkide çift-kariyerli yaşam tarzı doyumu ve ilişki doyumunun aracı rolleri incelenmiştir. Önerilen modelleri test etmek amacıyla Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Aracılık Modeli (APIMeM) kullanılmıştır. Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Aracılık Modeli (APIMeM) sonuçları hem kadınlar hem erkekler için ilişki doyumunun, geçmiş manevi yatırımlar ile bağlılık arasındaki ilişkiyi kısmi aracılıkla açıkladığını göstermiştir. Aynı zamanda hem kadınlar hem de erkekler için ilişki doyumu gelecek manevi yatırımlar ile bağlılık arasındaki ilişkiyi de kısmi aracılıkla açıklamıştır. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları ilgili alan yazın ışığında tartışılmış, psikolojik danışmanlara yönelik uygulama önerilerinde bulunulmuş ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to explore the potential mediating roles of relationship satisfaction and satisfaction with dual-career lifestyle in the relationship between investments (past tangible, past intangible, planned tangible, planned intangible) and commitment, in Turkish dual-career married couples. The participants of the study comprise of 213 dual-career married couples (N=426) between the ages of 19-60, who have been married for at least 7 months. Participants were reached via snowball and purposive sampling techniques.Turkish versions of the Investment Model Scale, Past and Planned Investments Measure, and Satisfaction with the Dual-Career Lifestyle Scale along with a demographic form were used to gather data. Two models were proposed in the current study. In the first model, the mediating roles of satisfaction with dual-career lifestyle and relationship satisfaction in the relationship between past investments and commitment were examined. In the second model, the mediating roles of satisfaction with dual-career lifestyle and relationship satisfaction in the relationship between planned investments and commitment were examined. Actor-Partner Interdependence Mediation Model (APIMeM) was conducted primarily to test the proposed models. The results of APIMeM analyses revealed that the associations between past intangible investments and commitment were partially mediated through relationship satisfaction for both wives and husbands. Moreover, the associations between planned intangible investments and commitment were also partially mediated through relationship satisfaction for both wives and husbands. Consequently, the findings were discussed in relation to the relevant literature, implications for counselors were mentioned, and recommendations for future research were presented.