Sesli/müzikli oyuncakların çocukların müziksel gelişimlerindeki rolüne ilişkin ana-baba ve öğretmen görüşleri
Opinions of teachers and parents about the effect of toys with music and sound to children's musical development
- Tez No: 575623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, sesli/müzikli oyuncakların çocukların müziksel gelişimlerine etki düzeyini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelli bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ilindeki tüm anaokulu öğretmenleri ve ebeveynleri, örneklemini ise Şanlıurfa ili Eyyübiye ve Haliliye ilçesindeki belirlenen anaokullarından gönüllü olarak katılan 40 veli ve 20 öğretmen oluşturmaktadır. Hazırlanan veli anketi 22 sorudan oluşmaktadır. Derecelendirme, tercih belirleme ve açık uçlu olmak üzere 3 soru tipi kullanılmıştır. Öğretmen anketi ise açık uçlu 2 sorudan oluşmaktadır. Çalışmanın yöntem bölümünde araştırmanın modeli ve uygulanan veli ile öğretmen anketi hakkında bilgi verilmiştir. Uygulama sonunda çıkan sonuçlar“yüzde”(%) ve“frekans”(f) değerlerine göre analiz edilmiş, özetlenmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sesli/müzikli oyuncakların çocukların birçok alanda gelişimine katkı sağladığı (bedensel, dil, sosyal, duygusal vb.), yaratıcılıklarını arttırdığı, öğrenmeyi kolaylaştırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is made for the purpose of measuring the level of effect of the toys with sound and music to children's musical development. This is a scanning model research. The research universe is composed by all the kindergarten teachers and parents in Şanlıurfa province. The research sample is composed by 40 parents and 20 teachers who took part in this study voluntary from specific schools in Haliliye and Eyyübiye. The parent survey contains 22 questions. There are 3 different kind of questions; ratings, preference and open-ended. The teacher survey contains 2 open-ended questions. There are information about research model and surveys witch have been applied to teachers and parents in the method chapter. The results of the study are analyzed and summarized in percentage (%) and frequency (f). As a result of findings that have been obtained by this study, it is concluded that toys with sound and music contribute children's musical development in many different ways (physical, linguistic, social, emotional), increase creativity and facilitate learning.