STEM uygulamalarının okul öncesi öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri ve bilişsel alan gelişimlerine etkisi
The effect of STEM applications on preschool students' scientific process skills and cognitive field development
- Tez No: 575624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, STEM uygulamalarının okul öncesi öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine ve bilişsel alan gelişimlerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma, yarı deneysel yöntem çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılı Elazığ İli Vali Mehmet Lütfullah Bilgin İlkokulu'nda öğrenim görmekte olan 13 deney, 11 kontrol grubu olmak üzere toplam 24 okul öncesi öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. 11 hafta boyunca gerçekleştirilen araştırmada deney gurubunda yer alan öğrenciler ile STEM uygulamaları gerçekleştirilirken, kontrol grubunda ise dersin işlenişinde STEM uygulamaları gerçekleştirilmeden, mevcut öğretim programına bağlı kalınmıştır. Araştırma verileri; Sağırekmekçi (2016) tarafından geliştirilen Bilimsel Süreç Beceri Testi ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Programı (2013) içerisinde yer alan bilişsel gelişim kazanım ve göstergelerinden oluşan Bilişsel Alan Gelişim Formu ile toplanmıştır. Veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için, Mann Whitney U-testi analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of STEM applications on the scientific process skills and cognitive field development of preschool students. The research was conducted within the framework of quasi-experimental method. The study was carried out with 24 preschool students including 13 in the experiment group and 11 in the control group who were studying at Vali Mehmet Lütfullah Bilgin Primary School in the province of Elazığ, in the academic year of 2017-2018. In the study which was conducted for 11 weeks, STEM applications were carried out with the students in the experimental group, while the control group was adhered to the current curriculum without STEM applications. The data of the study were collected using the Scientific Process Skill Test developed by Sağırekmekçi (2016) and the Cognitive Field Development Form consisting of the cognitive development gains and indicators in the Preschool Program of the Ministry of National Education (2013). The SPSS 23 package software was used for the analysis of the data. Mann Whitney U-test was used to test the hypotheses of the study.