Sıvı yakıt ve kömür ile çalışan kazanların doğalgaza dönüştürülmesi ve karşılaşılacak problemlerin çözümü
  1. Tez No: 57565
  2. Yazar: MURAT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, kömür ve fuel oil yakan kazanların doğalgaza dönüştürülmesi işlemi incelenmiştir. Bu durumda kazan kapasiteleri ve sıcaklık dağılımları birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Doğalgaz, yüksek oranda C ve H, yok denecek kadar az S içerir. Bundan dolayı cidarlara ışınımla ısı geçişi az, taşınımla transfer edilen ısı miktarı fazladır. Dönüşüm sonucunda, ocak sıcaklığı fazla olur. Asıl ısıtma yüzeylerinde, konveksiyonla ısı transfer katsayısının artmasından dolayı, bölüm sonu sıcaklığı, fuel oil yakıldığı andaki değerine yaklaşır. Doğalgaz, S içermediğinden yanma sonunda SOx oluşmaz. Dolayısıyla korozif etkisi olan H2S04 oluşmaz. Böylece, baca gazı sıcaklığı düşük tutulabilmektedir. Her üç yakıtın yanma verimi hakkında araştırmalar yaptım. Sonuç olarak yakıtın üst değerinin tam olarak kullanılmadığı ısıl kayıpların olduğu ve bu ısıl kayıpların minimuma indirilmesi gereğini gördüm. Doğalgaz, temiz bir yakıt olduğundan hava kirliliği için önemli bir alternatiftir. Ayrıca yatırım ve işletme maliyetlerinin fazla olmamasından dolayı ekonomiktir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the conversion of existing fuel oil or coal fired boilers to natural gas investigated. In this position, the capasity and the temperature distribution of existing fuel oil or coal fired boilers are different. Natural gas content is high rate hidrogen and carbon, and very low rate sulfur. Due to these properties, radiative heat transfer to surface is low and the total heat transfer in the convection surfaces is high. So the temperature values of boilers units decreased. In result of firing natural gas, there isn't be SOx emissions. So, the flue gas temperature can be reduced. I worked about nature gas, fuel oil, coal's burning efficiency. And as a result I have seen that the fuels top values couldn't get % 100. There were heat loss and we have to cancel it. Natural gas an alternative fire for air polluting problem. In addition, investment and working cost aren't expensive.