Akışkanlarda kısa-erimli çözücü kuvvetlerin hesaplanması
  1. Tez No: 57566
  2. Yazar: ŞAHİN UYAVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma nötral akışkanlarda kolloidal parçacıklar arasındaki çözücü kuvvetlerin hesaplanması amacı altındadır ve üç bölümdür. Birinci bölüm konunun fiziksel ve kimyasal içeriğini takdim etme şeklindedir. Bu bölüm içerisinde ikinci bölümde geliştirilen işlem yolunun fiziksel ve kimyasal olarak dayandırıldığı nitel kavramlar anlatıldı. Bu tarzda, önce konuya bir giriş yapıldı ve sonra konu içerisinde doğrudan veya dolaylı olarak geçen DLVO teorisi, Schulze- Hardy kuralı ve daha geniş olarak elektriksel çiftli tabaka teorisi anlatıldı. ikinci bölümde bir akışkan parçacıklar sisteminin termodinamik potansiyelini yerel parçacık sayı yoğunluğu ve bulk yapı faktörü cinsinden elde etmek için bir işlem yolu geliştirildi. Termodinamik potansiyelin minimizasyonu ile Percus'un elde ettiği ile özdeş olarak sayı yoğunluğuna dair integral denklem elde edildi. Bölümün sonunda, türetilen ifadeler lineer teoride yani bir dış potansiyelin olmaması halinde geliştirildi ve model sistemler için kullanılabilecek tarzda bırakıldı. Üçüncü bölümde integral denklem bizim bu tezde model olarak kullandığımız tek-boyutlu katı çubuklar akışkanı için nümerik olarak çözüldü ve tüm sonuçlar gösterildi. Son olarak yapılan çalışmadan çıkan sonuçlar değerlendirildi ve düşünebildiğimiz tarzda yapılabilecek çalışmalar söylendi. iv
Özet (Çeviri)
This study is realised for the purpose of the calculation of the solvation forces between colloidal particles in neutral fluids. It is of three chapters. The first chapter introduces physical and chemical aspects of the problem. The qualitative concepts on which the formalism developed in the second chapter is based are given: An introduction is given first and then some subjects related to the problem directly or indirecly such as DLVO theory, Schulze-Hardy rule and electrical double layer theory(to some extent) are given. In the second chapter, a formalism is developed in order to obtain the thermo dynamic potential of a system of fluid particles in terms of local particle number density and bulk structure factor. Minimization of the thermodynamic potential yields an integral equation for the number density identical to that obtained by Percus. From the thermodynamic potential, the force per unit area between two plates is obtained; it is simply related to the surface density of fluids on the plates. Then the derived expressions are developed to be used in the linear theory which suggests that an external potential does not exist. In the last chapter, the integral equation is solved numerically for one-dimensional hard rod fluid, which is the chosen model of this study. All results are shown at the end of the chapter. Finally, the study is evaluated in the view of the physical importance of the model and the conclusions.