Abortion in Turkey: Impacts of pronatalism and ethics of medical professionals on women's pregnancy loss experiences
Türkiye'de Kürtaj: Gebelik kaybı sürecine doğum-teşvik politikaları ve sağlık çalışanları üzerinden bakmak
- Tez No: 575652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK CAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez Türkiye'de kadınların gönüllü ve zorunlu kürtaj deneyimlerini incelemektedir. Araştırma, özel bir klinikte altı aydan fazla bir süre devam eden katılımcı gözlemi, 13 sağlık çalışanı ve gebelik kaybı yaşamış kadınla yapılan mülakatları temel alarak gebelik kaybı sürecini etkileyen sosyal ve siyasi unsurlara ışık tutmayı amaçlamıştır. Siyasi unsurları incelemek adına nüfus politikaları, Türkiye'de üreme üzerine yapılmış yasal düzenlemeler ve Adalet ve Kalkınma Partisi üyelerinin doğum-teşvik söylemlerine odaklanıyorum. Bunun yanında sağlık çalışanlarının kürtaja karşı ahlaki duruşunun sürece nasıl katkı sağladığını inceliyorum. Türkiye'de kanun, kadınlara gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar isteğe bağlı kürtaj hakkı tanısa da, hekimlerin büyük bir çoğunluğu isteğe bağlı kürtaj yapmaktan kaçınmaktadır. Buna bağlı olarak özel bir hastanede yürüttüğüm etnografik araştırmayla kadın doğum uzmanlarının, ebelerin ve hemşirelerin şahsi değerlendirmelerinin tıbbi operasyonları nasıl etkilediğini aktarıyorum. Son olarak, gebelik kaybı tecrübe etmiş kadınların anlatılarını çözümleyerek, onların annelik ve doğurganlık algılarına, ve süreç sonrası kendi bedenleriyle ilişkilerini inceliyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore women's voluntary and involuntary abortion experiences in Turkey. Based on participant observation in a private clinic for over six months and 13 interviews with medical professionals and women who experienced spontaneous abortion, this study aims to shed light on the political and social factors that inform pregnancy loss process. To reveal the political factors, I analyse the population policies, legal amendments on reproduction in Turkey, and pronatal discourses of Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi) in contemporary Turkey. In addition to this, I explore how medical professionals' ethical approach towards abortion inform this process. Although legal code in Turkey allows women to have voluntary abortion in ten weeks of gestation, a great majority of the clinicians avoid performing voluntary abortion because of their moral stance towards abortion. Therefore, secondly, through an ethnographic research in a private hospital, I investigate how personal position of the obstetricians, delivery midwives and nurses can inform their medical practices. Lastly, I analyse women's narratives of pregnancy loss, their perceptions on motherhood and reproduction, and their relations with their bodies during post-pregnancy loss period.