Alman Silahlı Kuvvetleri Üniversiteleri, Alman Kara Harp Okulu ve Almanya'da Subay Eğitimi
German Armed Forces Universities, German Military Academy and German Officer Training
- Tez No: 575653
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada Alman Askeri Üniversiteleri, Alman Kara Harp Okulu çatıları altında subay eğitimi incelenmiştir. Subay, her ülke ve ordusu için özel bir konumdadır. Subay yönetici, eğitici ve uygulatıcıdır. Subay, ordu içerisindeki hiyerarşinin en tepe noktasıdır. Ordu, genel itibariyle subaylara göre şekillenmektedir. Güçlü bir ordu oluşturabilmek için; iyi eğitilmiş, yüksek donanımlı, yeterliliği üst seviyede olan ve gelişmelere ayak uydurabilen subaya ihtiyaç duyulacaktır. Güçlü orduyu inşa edecek olan subay; akademik, askeri, spor, askeri branş ve mesleğin icrasında ihtiyaç duyabileceği tüm eğitimlerle donatılmalıdır. Devletin özel okullarında yetişen subaylar, sadece bir asker olarak değerlendirilmemelidir. Subay aynı zamanda bir bürokrat, yönetici ve devletin beyninin bir parçasıdır ve bu uygun eğitilmelidir. Çalışmada, subay eğitiminin hangi temel dinamiklere sahip olması gerektiği ve bunlarla nelerin, nasıl elde edileceği ve subayların bu kazanımları nerede kullanacakları gibi hususlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, officer training under the roofs of German Military Universities, German Military Academy was examined. The officer is in a special position for every country and army. The officer is a manager, instructor and practitioner. The officer is the highest point of the hierarchy within the army. The army is generally shaped according to the officers. To form a strong army; a well-trained, high-equipped officer with a high level of competence and able to keep up with developments will be needed. The officer who will build the strong army; academic-, military-, sports-, military branches- and the profession should be equipped with all the training needs. Officers raised in private schools of the state should not be regarded as merely a soldier. The officer is also a bureaucrat, administrator and part of the brain of the state and this should be appropriately trained. In this study, the basic dynamics of officer training should be, and with them, what will be achieved and how the officers will use these gains are discussed.