Datum dönüşümleri
Datum transformations
- Tez No: 57567
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Jeodezik amaçlar için üretilen harita, plan, grafik ve benzeri sayısal üretimlerin anlam kazanmasında en büyük faktör, kullanılan koordinat sistemleridir. Normal olarak tüm bu amaçlara yönelik koordinat bilgilerinin, ortak bir referansa dayanması beklenir. Ancak gerek ülkesel ve gerekse bölgesel anlamda, jeodezik çalışmalar farklı referansa dayalı koordinat sistemleri ile gerçekleşmiştir. Bu farklılık, hem dünyanın özelliklerinden, hem de dünyanın yerine hesap yüzeyi olarak kullanılan referans yüzeylerinin, özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Dünyanın bir hesap yüzeyi olarak kullanılamaması, yardımcı yüzeyleri gerektirmiş, farklı bölgelere uygun ya da genel olarak dünyaya uygun dönel elipsoit boyuttan belirlenmeye çalışılmıştır. Elipsoidin boyutlarının belirlenmesi kadar, çalışma amacına göre dünyaya bağlı olarak konumlandırılması datum problemini ortaya çıkarmıştır. Buna bağlı olarak toplanan veriler de seçilen sistemlerin datumunu taşırlar. Eğer farklı veriler bir arada değerlendirilmek istenirse, bu durum sistemlerin birbirlerine dönüştürülmesini gerektirir. Özellikle Global Konumlama Sisteminin (GPS) kullanılmasıyla, datum dönüşümlerinin çok konuşulan bir konu haline gelmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada nesnelerin, bir yüzeyden bir başka yüzeye aktarılırken nelerin korunması gerektiği ve koordinat sisterrierinin boyutlarına bağlı olarak dönüşüm modelleri incelenmiş ve sayısal uygulamalar ile anlatılmaya çalışılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gaining a meaning of the digital results of the map, plan, diagram etc. produced for geodetical aim, the main factor is the coordinate system used. Normally all coordinate data hoped to be based on the same reference systems. But geodetical works have done over the country as well as locally the coordinate systems based on different reference systems. These differences are coused by compenent of the earth and reference globe used for computation. The irregular surface of the solid earth is incapable of being represented by a simple mathematical relation, it is therefore described mathematical figures instead. Rotational ellipsoid's parameters approximated locally or mean earth ellipsoid are tired to determine. As its computation positioning of the ellipsoid relatively to the earth aimed of work, datum problem was introduced. Then the collected data have to be on the datum selected systems. If the data on the different datum are processed together, systems have to transform to each other. Especially Global Positioning Systems has been in use, is coused to discuss of datum tansformation. In this study, which properties of objects have to be kept in projection from one surface to the other and transformation models related to dimention of coordinate systems are investigated and explained by numerical examples. IX