İki boyutlu dönüşüm yöntemlerinin karşılaştırılması: Trabzon ili örneği
Comparison of two-dimensional transformation methods: The case of Trabzon province
  1. Tez No: 901658
  2. Yazar: FATMA NUR AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Koordinat dönüşümlerine olan ilgi, ülkemizde GNSS sistemlerinin kullanılmasıyla ED50 datumundan ITRF96 datumuna dönüşümün jeodezik hassasiyette gerçekleştirilmesi ve uygulamada kolaylıklar sağlanması için, son yıllarda özellikle de kadastro yenileme çalışmalarıyla oldukça artmıştır. ED50 datumundaki elipsoid yüksekliklerinin jeodezik hassasiyette belirlenememesinden dolayı datum dönüşümü iki boyutlu yapılmaktadır. Bu çalışmada, Trabzon ilinde, tüm ilçelerde datum dönüşümünde 139 noktanın ED50 ile ITRF96 datumlarındaki koordinatları kullanılmıştır. Bu noktalarla Trabzon ili sınırları içinde, tek bir datum dönüşümü ile elde edilen parametrelerin kullanılması amaçlanmıştır. Bu amaç için ilin tamamına homojen şekilde dağıtılarak seçilen 10 ve 16 ortak noktalı iki boyutlu benzerlik, afin ve kollokasyonlu benzerlik dönüşümleri irdelenmiştir. İrdeleme sonucunda 16 ortak noktalı kollokasyonlu benzerlik yöntemi; hem 123 test noktasında hem de ilin farklı ilçelerinde daha önce yapılmış datum dönüşümlerinde kullanılan ortak noktalarda test edilerek en iyi sonuçları vermiştir. Seçilen yöntemle x ve y yönündeki düzeltmelerin karesel ortalamasının ortalaması; 123 test noktasında 16.2cm ve Akçaabat, Arsin, Beşikdüzü, Çaykara, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Tonya, Yomra ilçelerinde seçilen datum dönüşümlerinde kullanılan ortak noktalarda ise 18.1cm elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coordinate transformations have gained interest in recently especially with the cadastral renewal works to perform transformation from ED50 datum to ITRF96 datum with geodetic precision by using GNSS in our country. Datum transformation is performed in two dimensions for ellipsoid heights in ED50 datum cannot be determined with geodetic precision. In this thesis, coordinates of 139 points in ED50 and ITRF96 datums have been used for datum transformation in Trabzon province. With these points, use of parameters that are derived from a single datum transformation within the borders of the Trabzon province is aimed. For this purpose, two-dimensional similarity, affine and collocated similarity transformations with 10 and 16 common points that are homogeneously distributed throughout the province have been analyzed. The analysis has indicated that the collocated similarity method with 16 common points has yielded the best results both at 123 test points and at the common points used in datum transformations previously performed in different districts of the province. With the selected method, the average of square mean of the corrections in x and y directions has been obtained as 16.2cm at 123 test points and 18.1cm at the common points selected in ten different districts.