İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi 'nde çalışan asistan hekimlerin Beck Depresyon Ölçeğiyle depresyon seviyelerinin ve nedenlerinin belirlenmesi
Determination of depression levels and reasons of assistant physicians working at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education Research Hospital by Beck Depression Scale
- Tez No: 575687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT PAYZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Depresyon, insanın yaşama isteğinin kaybolduğu, kişinin kendisini derin bir keder içinde hissettiği, geleceğe ilişkin karamsar düşüncelerin olduğu, geçmişe ilişkin yoğun pişmanlık ve suçluluk duygu ve düşüncelerinin olduğu, bazen özkıyım (suicidal) düşüncelerin ve sonucunda ölümün görülebileceği, uyku, cinsel istek ve iştahta fizyolojik bozuklukların olduğu bir hastalıktır. Çalışmamız İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 15 Mayıs-15 Haziran 2019 tarihleri arasında çalışmakta olan asistan hekimlerin Beck Depresyon Ölçeği'ne göre depresyon oranları ve nedenleri araştırıldı. Çalışmamız anket yöntemi ile yapıldı. Katılımcılara yüzyüze görüşme ile çalışma anlatıldı. Daha sonrasında veriler digital ortama aktarılarak istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Determination Of Depression Levels And Reasons Of Assistant Physicians Working At İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education Research Hospital By Beck Depression Scale Depression is where the desire to live disappears, the person feels deeply in grief, pessimistic thoughts about the future, intense regret and guilt feelings and thoughts about the past, sometimes suicidal thoughts and death can be seen as a result of sleep, sexual desire and appetite. is a disease with disorders. In this study, depression rates and their causes according to Beck Depression Scale were investigated between 15 May-15 June 2019 assistant doctors working in Atatürk Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Our study was carried out by questionnaire method. The participants were told through face-to-face interviews. Afterwards, the data were transferred to digital media and statistical analysis was performed.