Kamu finansman aracı olarak vergilendirme (Kırgızistan örneğinde)
  1. Tez No: 575695
  2. Yazar: Raziyahan ABDİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Toplumsal ihtiyaçların giderilmesi amacıyla en büyük siyasi birim olan devlet tarafından sunulan hizmetlerin finansmanı vergiler ile karşılanır. Devletin milli gelirden cebir yolu ile aldığı ve özel ekonomiden kamu ekonomisine doğru aktarılan parasal paydan oluşan vergi; en önemli kamu gelir kaynağıdır. Sovyetler Birliği dağılmasından sonra bu ülkeler piyasa ekonomisine geçiş döneminde kamu harcamalarını yapabilmeleri için finansman kaynağına ihtiyaç duymuşlardır. Kamu işletmelerin özelleştirilmesi ve ekonomik birimlerin serbest bırakılması, üretim ve gelir seviyesinin keskin bir şekilde düşmesi,vergi bilincinin olmaması verginin sisteminde büyük sorunların ortaya çıkmalarına neden olmuştur. Geçiş ekonomileri arasından Vergi Kanununu kabul eden ilk ülke Kırgızistan olmuştur. Kırgızistan'da yukarıda sayılan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla vergi reformları yapılmaktadır. Buna rağmen, bu sorunların çoğu hala mevcuttur. Bu çalışmada bu problemlerin nedenleri, çözüm yolları ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Services given by the state as the biggest political unit, whose aim is to meet social needs, are financed by taxes. Tax, that is taken by coercion way from the state national income and consists of monetary shares in the result of the direct flow from private sector to the state sector, is the most important income resource. After Soviet Union disintegration, ex-soviet countries that were in transition to market economy need financial resources in order to realize state expenses. The privatization of the state institutions, liberalization of the economic units, decreasing of the production and income degree, and absence of tax mentality resulted appearance of big problems in tax system. Kyrgyztan is the first country from transition countries that accepted Tax Code. In order to solve above-listed problems, tax reforms are realized. Despite, most of problems exist. This study presents tax problem causes, solution ways and suggestions.