Klasik liberalizmden neoliberalizme verginin dönüşümü: Tarihsel ve ekonomi politik bir çözümleme
  1. Tez No: 526723
  2. Yazar: MUHAMMET TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
'Vergi' kavramı kamu harcamalarının finansman aracı olmasının ötesinde anlaşılması gerekmektedir. Tarihsel ekonomi politik analizin gösterdiği üzere, 'vergi', 'vergi politikası' ve 'vergi devleti' gibi kavramlar kapitalist sermaye birikim süreçleri ve sınıf ilişkileri ile olan karşılıklı ilişkisi üzerinde anlaşılması gerekmektedir. Bu nedenle bu çalışmada neoliberal dönemde verginin dönüşümü bu çerçevede ele alınmıştır. Neoliberal dönemin birikim rejimi ve sınıf ilişkileri vergi, vergi politikaları ve vergi devletini önemli bir biçimde şekillendirmiştir. Uluslararası sermayenin artan ideolojik baskınlığı sermayeye yönelik oran indirimlerini beraberinde getirmiştir. Kurumlar vergisi ve en üst gelir vergisi oranının indirilmesi, sermaye gelirlerini daha düşük vergilendirilmesi, finansal birikimi destekleyecek vergi politikaları bunlara örnektir. Bu kapsamda vergi politikalarında ilke olarak adaletten etkinliğe kayma gözlenmektedir. Sermaye birikimin uluslararasılaşması ve finansallaşması 'vergi devletinin' sermayeyi vergilendirme kapasitesini düşürmüştür. Yine uluslararası vergiden kaçınma ve kaçırmanın artması 'vergi devleti' ve sermaye arasında gerilim yaratmaktadır. Tüm bunların sonucu olarak, ulus-devletler emek ve tüketimi daha çok vergilendirmeyi tercih etmektedir. Bu durum neoliberal dönemin bir başka gerilim kaynağını oluşturmaktadır. Özellikle 2008 krizi sonrası vergi adaletsizliğine yönelik ve sermayenin vergiden kaçınmasına yönelik tepkiler artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The notion of 'tax' should be understood beyond being solely finance instrument of public expenditure. As historical- political economy analysis reveal, the concepts such as 'tax', 'tax policy' and 'tax state' should be understood with reciprocal relations with capital accumulation process and class relations of capitalism. Therefore, transformation of tax in neoliberal era has been examined in this context in this study. Class relations and capital accumulation regime of neoliberalism has shaped 'tax', 'tax policies' and 'tax state' significantly. Ideological dominance of international capitalist class has resulted in tax cuts for the benefit of them. Decrease in top marginal income and corporate tax rates, favoured tax rates for capital income and tax policies supporting financial accumulation has been main tax policy instruments for capital in this era. In this context, there has been paradigm shift from equity to efficiency. On the other hand, internationalization of capital and financialization has decreased taxation capacity of 'tax state' on capital. In addition international tax avoidance and evasion creates tension between capital and state. Nation-states having difficulty in taxing capital has increased tax burden on labour and consumptions. All these developments also creates another tension in society. Especially after 2008 crisis, social reactions and protests against tax injustice and tax avoidance of capital has increased.