Olba Nişli Alan I ve II kazısı Terra Sigillata buluntuları
Olba Niched area I and Niched area II Terra Sigillata founde
  1. Tez No: 575730
  2. Yazar: MÜSLÜME TOKUŞTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Mersin Silifke Olba'da kazı çalışmaları 2010 yılında başlamış olup, çalışmalar her yıl düzenli olarak devam etmektedir. Olba 2013 ve 2014 yılı kazı çalışmalarında ölü kültü alanları olarak nitelendirilen Nişli Alan I ve II adlı kaya mekânlarından bol miktarda Geç Hellenistik- Erken Roma İmparatorluk Dönemlerine ait terra sigillata seramikler ele geçmiştir. Olba'daki arkeolojik kazılar bağlamında yapılan bu çalışma, Doğu Dağlık Cilicia Bölgesi Hellenistik Dönem seramiklerini tanımamıza ve gruplandırmamıza yardımcı olacaktır. Nişli Alan I ve II'den ele geçen terra sigillata seramik örneklerinin sayısı yüze yakın olup bunların tez kapsamında her birinin çizimi yapılarak değerlendirilmeye alınmıştır. İncelenen örnekler içinden sayıca en fazla olanlar DSA grubundandır. Bu çalışmamızın Olba ve Doğu Dağlık Cilicia Bölgesi için önemi, ilk defa kapsamlı bir biçimde zengin form ve tipolojiye sahip olan terra sigillata seramiklerinin ele alınmış olmasından kaynaklanmaktadır. Doğu Akdeniz'de birçok merkezde ele geçen tera sigillataların Olba'da da bulunmaları, kentin Geç Hellenistik- Erken Roma İmparatorluk Dönemi boyunca diğer Doğu Akdeniz kentleriyle kültürel ve ticari ilişki içinde, ortak Hellen kütürüne dâhil bir merkez olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The excavation work carriedout at Olba in Mersin Silifke since the year 2010 has yielded a considerable amount of pottery. The finds from the 2013 and 2014 excavations at sectors named“Niched Area I”and“Niched Area II”produced abundant amount of Late Hellenistic and Early Roman Imperial terra sigillata ware. This thesis aims to be a contribution to the studies on the pottery of the Eastern Cilician region. In the context of the archaeological excavations in Olba, this study will help us to identify and group the Hellenistic ceramics of the Eastern Rough Cilicia Region. The number of terra sigillata ceramic samples obtained from Niche Areas I and II is close to one hundred and they are evaluated by drawing each of them within the scope of this thesis. DSA group had the highest number. The importance of this study for both Olba and the Eastern Rough Cilicia Region is due to the fact that for the first time terra sigillata ceramics with a rich form and typology have been handled for the first time. The presence of terra sigillata found in many centers in the Eastern Mediterranean in Olba shows that the city was a center of common Hellenic culture and commercial relations with other Eastern Mediterranean cities during the Late Hellenistic-Early Roman Imperial Period.