Yerel alan ağlarının siber güvenlik yönünden incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of local area networks from cyber security standpoint
  1. Tez No: 575731
  2. Yazar: SEZER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler ve çalışan kişi sayısındaki artışlar nedeniyle yerel alan ağları karmaşık hale gelmiştir. Bu durum siber güvenlik probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Saldırganlar, farklı saldırı yöntemlerini kullanarak yerel alan ağlarındaki tespit ettikleri zafiyetleri kendi amaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Saldırganların başkaları tarafından üretilmiş hazır teknolojik araç ve gereçleri kullanarak, detaylı teknik bilişim bilgisine gereksinim duymadan siber saldırılar yapabilmekte ve bu saldırılar yoluyla yüksek düzeylerde kazanç sağlamaktadırlar. Alınacak bir takım güvenlik tedbirleri ile yerel alan ağları güvenli hale getirilebilmektedir. Tez çalışmasında siber güvenlik ve bilgi güvenliği farkındalığının önemini göstermek üzere, sanallaştırma temelli işletim sistemleri ve servislerinin kurulumları hazırlanarak, yedekli ve yük dağılım özelliklerini barındıran bir ağ prototipi gerçekleştirilmiştir. Ağ prototipi GNS3 (Graphical Network Simulation 3- Grafik Ağ Simülasyonu 3) benzetim programı kullanılarak tasarlanmıştır. Sanal işletim sistemleri ile GNS3 benzetim programlarının birbirlerine entegresi sağlanmıştır. Böylece siber saldırı senaryolarının yapılabileceği bir sistem gerçekleştirilmiştir. Bu sistem üzerinde en yaygın yerel alan ağ saldırı yöntemleri uygulanmış ve çıkan sonuçlar için değerlendirmeler yapılmıştır. Ağ yöneticisinin dikkat etmesi gereken noktalar ve koruma yöntemleri benzetim programı üzerinden gösterilmesi sağlanmıştır. Çalışmada ARP zehirleme saldırılarını tespit etmek ve önlemek için Python dili kullanılarak web tabanlı bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in technology and the increase in the number of people working in this field have caused the Local Area Networks to become complicated. This situation leads to the emergence of cyber security problem. Attackers use the weaknesses they detected by using different attack methods in local area networks for their own purposes. Attackers are able to make cyber attacks without the need for detailed technical informatics information by using ready-made technological tools and equipment produced by others, and provides high levels of gains through these attacks. Local area networks can be brought as secured by taking a number of security precautions. In order to show the importance of cyber security and information security awareness in the thesis study, a network prototype with redundant and load distribution features has been realized by preparing the installation of operating systems and services through virtualization technology. The network prototype was designed using the simulation program GNS3 (Graphical Network Simulation 3). Virtual operating systems and the GNS3 simulation program integration is provided. Thus, a system has been realized in which cyber attack scenarios can be made. The most common attacks over the local area networks were tried on this system and the evaluations were made on the results obtained. The points that the network administrator should pay attention to and the protection methods are shown through the simulation program. In order to detect and prevent ARP poisoning attacks in the study, a web-based application was carried out using Python language.