Karadeniz'in Sinop Burnu bölgesinin Emiliania huxleyi (Lohmann) W.W.Hay & H.P.Mohler kompozisyonu
Emiliania huxleyi (Lohmann) W.W.Hay & H.P.Mohler composition of the Sinop cape region of the Black Sea
  1. Tez No: 575729
  2. Yazar: SONAY BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Ocak 2008 ve Aralık 2009 tarihleri arasında Karadeniz'in Sinop Burnu bölgesinde Emiliania huxleyi (Lohmann) W.W.Hay & H.P.Mohler türünün kompozisyonu ve aylık dağılımı araştırılmıştır. Örneklemeler Niskin tip (Hydro-Bios Kiel) su örnekleyicisi ile hücre yoğunluğunun en fazla olduğu 0,5 m ve 10 m derinliklerden yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 2008 yılı örneklemesinde Emiliania huxleyi hücre konsantrasyonu en az Ağustos ayında 0,009x106 hücre/l, en fazla ise Aralık ayında 4x106 hücre/l olarak tespit edilmiştir. 2009 yılı örneklemesinde ise hücre konsantrasyonu en az Ağustos ayında 10 metrede 0,0009x106 hücre/l, en fazla Nisan ayında 0 metrede 2x106 hücre/l olarak tespit edilmiştir. Ötrofikasyon baskısı altında değişen Karadeniz ekosisteminde, birincil üretimi sağlayan fitoplankton türlerinin takibini yapmak, baskın türlerin değişimlerini incelemek, farklılıkları ortaya çıkarmak gerekmektedir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği-Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi de plankton topluluklarının biyolojik çeşitliliği ve besin ağı çalışmalarını istemektedir. Bu nedenle, Karadeniz bölgesinde Emiliania huxleyi türünün bolluğunu düzenli olarak takibe almak İyi Çevresel Durum sağlanması amacıyla oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the composition and monthly distribution of Emiliania huxleyi (Lohmann) W.W.Hay & H.P.Mohler were investigated from January 2008 to December 2009 in Sinop Cape region. Samplings were done with Niskin type (Hydro-Bios Kiel) water sampler at 0.5 m and 10 m that had maximum density of cells. According to findings, in 2008 sampling, Emiliania huxleyi cell concentration was found minimum in August with 0,009x106 cell/l and maximum in December with 4x106 cell/l. According to findings, in 2009 sampling, Emiliania huxleyi cell concentration was found minimum in August (10m) with 0,0009x106 cell/l, and maximum in April (0m) with 2x106 cell/l. In the Black Sea ecosystem that changes with eutrophication, it is necessary to monitoring the phytoplankton species, to examine the changes of dominant species, and revealing the differences. Within this context, European Union- Marine Strategy Framework Directive is desired biodiversity and food web studies of plankton communities. For this reason, to follow abundance of the Emiliania huxleyi species in the Black Sea regularly is considerably important for providing Good Environmental Status.