1840 sayımına göre Karaman merkez nüfusu
Karaman central population according to 1840 census
- Tez No: 575737
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
XIX. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı Devletiʼnde birden çok nüfus sayımı yapılmıştır. Bu sayımlardan biri de 1840 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma 1840ʼda Karaman kaza merkezinde yapılan nüfus sayımı ile oluşturulan defterlerdeki verilerin incelenmesinden oluşmaktadır. Nüfus defterlerine göre 1840 yılında Karaman, Konya sancağına bağlı bir kaza olup 30 mahallesi bulunmaktadır. Karaman merkezde yaşayan Müslim ve Gayrimüslim nüfusa bakıldığında Müslim nüfus çoğunluktadır ve her iki grup aynı mahallelerde yaşamaktadır. Defterlerdeki veriler kazanın sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler ortaya koymaktadır. Meslek çeşitleri, isimler ve lakaplar ve reʽâyanın konakladığı han isimleri de çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first half of the XIXth century, more than one census was conducted in the Ottoman Empire. One of these censuses was carried out in 1840. This study consists of the examination of datas collected from the registries of the 1840 census which was conducted at the Karaman's township center.. According to the population registries, in 1840, Karaman was a township of Konya district and it had 30 neighbourhoods. Considering the Muslim and non-Muslim population living in Karaman center, the Muslim population is the majority and both groups live in the same neighbourhoods. The datas in the registries provide information about the social, cultural and economic structure of the township. Types of occupations, names and nicknames as well as the names of inn where rayahs accommodated is included in the study.