The Heroine's Journey in Birds Without Wings by Louis de Berniéres
Louis de Berniéres'in Kanatsız Kuşlar İsimli Eserinde Bayan Kahramanın Yolculuğu
- Tez No: 575736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Louis de Berniéres, 21. yüzyılın en başarılı romancılarından biridir ve kitapları en çok satanlar arasındadır. Postmodernist bir romancı olan de Bernières, monomitleri ve arketipleri kullanarak tarihin yapı sökümünü yapar ve postmodern bir yaklaşımla yeniden bir araya getirir. Bu tez, 2004 yılında yazılmış ve de çeşitli dillere çevrilmiş olan Bernières'in en büyük eserlerinden biri olan Kanatsız Kuşlar romanındaki kadın kahramanın yolculuğunu incelemektedir. Roman boyunca kıyamet miti, Afrodit miti, Medusa miti ve en önemlisi, kahraman miti gibi birçok efsanevi yapıyla karşılaşırız. Kahramanın Sonsuz Yolculuğu adlı kitabında Campbell, kahramanın yolculuğunun ne olduğunu ve kahramanın yolculuğunun aşamalarını, mitlerden bir desen yaratarak açıklar. Ancak, kadın kahramanın yolculuğu, yalnızca fiziksel bir yolculuktan ziyade daha psikolojik unsurlara sahip olması nedeniyle erkek kahramanın yolculuğundan farklıdır. Sonuç olarak, Maureen Murdock, Kadın Kahramanın Yolculuğu adlı kitabında, kadın kahramanın içsel yolculuğunun daha fazla vurgulandığı yolculuğun aşamalarını yeniden düzenler. Bu tezde, Tamara ve Leyla'nın yolculuğunu çalışacağım ve monomitleri ve arketiplerini kullanarak, onların içsel yolculuklarını açıklamaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
Louis de Berniéres is one of the most accomplished novelists of the 21st century and his books are among the best-sellers. As a postmodernist novelist, de Berniéres deconstructs the history and constructs it with a postmodernist approach using monomyths and archetypes. This thesis studies the heroine's journey in Birds Without Wings, which is written in 2004, translated in several languages, and represents one of the greatest works of de Berniéres. We encounter with several mythical structures throughout the novel as apocalypse myth, Aphrodite myth, Medusa myth, or most importantly, the hero myth. In his book Hero with a Thousand Faces, Campbell defines what the hero's journey is and explains the stages of the hero's journey creating a pattern in the myths. However, the heroine's journey is different from the hero's journey in that it has more psychological elements rather than being simply a physical journey. Maureen Murdock, in her book The Heroine's Journey, reorganizes the stages of the heroine's journey in which the inner journey of the heroine is more emphasized. In this thesis, I am going to study the journey of Tamara and Leyla and try to explain their inner journeys using monomyths and archetypes.