1840 nüfus sayımına göre iznik kazasına bağlı köylerin demografik ve sosyal yapısı
Demographic and social structure of the villages of İznik according to the 1840 census
  1. Tez No: 702506
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Nüfus insanlık tarihinin ilk dönemlerinden günümüze kadar önem taşımaktadır. Bugünde dünya ülkelerinin üzerinde durmakta olduğu konulardan birisidir. İnsanlık için geçmişine ve kimliğine ulaşmak her zaman ilgi çekici gelmiştir. Bu nedenle arşiv belgelerinin varlığı ve bu belgelere ulaşılabiliyor olması araştırmacılar için büyük önem arz etmektedir. Belirli olay ve dönemlere göre yürütülen nüfus sayımları Osmanlının kuruluş yıllarına kadar gitmektedir. Osmanlıda yapılan sayımlar genellikle askeri amaçla olduğu için sayımlara sadece erkeklerin dahil edildiğini görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Osmanlı Arşivinde (BOA), Nüfus Defterleri (NFS.d.) kataloğunda, 1452 numaralı nüfus defteri bulunmaktadır. 1840-1841 tarihli adı geçen defter“İznik Kazasının mahalle ve köylerinde bulunan Müslim erkek nüfus”hakkında bilgiler vermektedir. Kazada bulunan 4 mahalle ve 35 köyden bahsedilmektedir. Çalışmamızda 35 köyde yaşayan 3.114 erkek nüfus hakkında elde edilen veriler yer almaktadır. Bu çalışmada bahsi geçen defterde tutulan kayıtlar esas alınarak, 1840-1841 yılları arasında İznik'te yaşayan Müslim erkek nüfusun isimleri, yaşları, meslekleri, boy durumları, sakal-bıyık renkleri hakkında bilgiler paylaşılarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The population is important from the first periods of human history to the present day. It is one of the issues that the countries of the world are focusing on today. It has always been interesting for humanity to reach its past and identity. For this reason, the existence of archival documents and the availability of these documents are of great importance for researchers. The censuses carried out according to certain events and periods go back to the founding years of the Ottoman Empire. Because the censuses conducted in the Ottoman Empire were usually for military purposes, we see that only men were included in the censuses. Presidency of the State Archives of the presidency of the Republic of Turkey, in the Ottoman Archive (BOA), population books (NFS.d.) in its catalog, the population book number 1452. The book, dated 1840-1841, gives information about“ Muslim male population in the neighborhoods and villages of Iznik”. 4 neighborhoods and 35 villages are mentioned in the accident. Our study included data on 3,114 male populations living in 35 villages. Based on the records kept in the book mentioned in this study, information about the names, ages, occupations, height status, beard and mustache colors of the Muslim male population living in Iznik between 1840 and 1841 was shared and evaluated.