In tunneling work assessment of risks to be encountered in occupational health and safety and hazard analysis
Tünel çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği yönünden karşılaşılacak risklerin değerlendirilmesi ve tehlike analizi
- Tez No: 575741
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnşaat işlerinin en ağır ve en tehlikeli kısımlarından biri olan bu çalışmada, öncelikle tünel yapım aşamaları belirlenmiştir. Ardından belirlenen bu aşamaların her biri için iş sağlığı ve güvenliği açısından karşılaşılabilecek tehlike ve riskler tespit edilmiştir. Söz konusu bu riskleri ortadan kaldırmak için planlanan önleyici faaliyetlerin tanımlamaları yapılmıştır. Bu amaçla, tünel yapım aşamalarında yer alan 35 farklı faaliyet alanı için bir anket hazırlanmıştır. Bu anketler, önem seviyelerine göre ikili kıyaslama kullanarak risk önleyici faaliyetleri ve tehlikeleri tanımlamak için 5 farklı iş sağlığı ve güvenliği uzmanına gönderilmiştir. Bu çalışma, her biri 10 kilometre uzunluğunda 2 tünele sahip olan Bahçe-Nurdağı yüksek hızlı tren projesinde gerçekleştirilmiştir. Projede yapılan çalışmalar ile tünel yapım aşamalarında tespit edilen tehlikelerin ve risk önleyici faaliyetlerin önem derecesine göre öncelik sırasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma sonucunda tünel çalışmalarındaki tehlike ve risklerin türü ve seviyesi konusunda farkındalık artmıştır. Bu nedenle, ölüm ve yaralanma riski en aza indirgenebilir ve böylece tünel çalışmaları istenen zamanda ve koşullarda tamamlanabilir.
Özet (Çeviri)
Tunnel construction stages have been identified primarily in this study which is one of the heaviest and most dangerous part of the construction works. Then the hazards and risks that could be encountered in terms of occupational health and safety were then determined for each of these identified stages. A description of the planned preventive actions to remove the risks has been made. For this purpose a questionnaire was prepared for 35 different fields of activity involved in tunnel constructions stages. These questionnaires were send to 5 different occupational health and safety expert to identify risk preventive actions and hazards using binary comparison according to their importance level. This study is carried out in Bahçe-Nurdağı high speed train project that has 2 tunnels each is 10 kilometers in length. With the studies done in the project, it is aimed to determine the order of precedence according to the importance level of the hazards, risk preventive actions detected in tunnel construction stages. Throughout the result of this study awareness about the type and level of risks and hazards in tunnel works has increased. Therefore, risk of death and injury may be minimized and thus tunnel works can be completed at desired time and conditions.