Başağrısının irkilme refleksi üzerine etkisi
Auditory startle response in primary headaches
  1. Tez No: 575766
  2. Yazar: BUŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Primer başağrıları zararlı veya zararsız uyaranlara karşı anormal spinal, beyin sapı ve kortikal duyarlılık ile karakterizedir. Başağrılı kişilerin duysal uyaranlara tepkilerinin normalden sapması ile ilişkili olarak ağrılı periyodda beyin sapı aşırı duyarlılığını yansıtan, beyin sapı kökenli bir refleks olan irkilme reaksiyonunda farklılıklar olup olmadığını araştırmayı planladık. Hastalar ve Yöntem: Başağrısının irkilme refleksi üzerine etkierini araştırmak amacıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başağrısı Polikliniğine başvuran ve takipli; 13 Epizodik Migren, 9 Kronik Migren, 2 Epizodik Gerilim, 9 Kronik Gerilim, 8 İlaç Aşırı Kullanım Başağrısı olan hastanın, başağrısı sırasında veya ağrı başlangıcından sonraki ilk 24 saatte İİR değerlendirildi. Bulgular 23 kişilik yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Başağrısı tanısı ICHD-3 (beta versiyon) kriterlerine göre konuldu. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS version 20.0 programı kullanıldı. Sonuçlar: Epizodik migren, Kronik migren, Kronik gerilim ve İAB olan bireylerde ağrı sırasında İİR yanıtları kontrol grubuna göre daha canlı bulunmuştur. Bu durumun OO kasından alınan yanıtlarda ; Epizodik migrenli bireylerde süre uzaması(p 0,00), alan büyüklüğü(p 0,039), Kronik migrenli bireylerde süre uzaması(p 0,002), alan büyüklüğü(p 0,011), amplitüdlerde yüksek olma eğilimi(p0,053), Kronik GTBA olan hastalarda süre uzaması(p 0,002), İAB olan hastalarda süre uzaması(p 0,002), alan değerlerinin büyük olma eğilimi ile ilişkili(p 0,093) olduğu görüldü. Hasta grupları ile kontrol grubu ORe yanıtları açısından karşılaştırıldığında hasta gruplarının tümünde ORe değerlerinin daha yüksek olduğu bulundu. (p 0,002). Yorum: İİR nin Epizodik Migren, Kronik Migren, Kronik Gerilim ve İAB'lı hastalarda birbirine benzer şekilde canlı olması beyin sapı hipersensitivitesini de içine alan ortak patofizyolojik özellikleri paylaştıklarını, düşündürebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Primary headaches are characterized by abnormal spinal, brainstem and cortical sensitivity to noxious or innoxious stimuli. Because of the hypersensitivity to external stimuli in primary headaches, we investigated the auditory startle response that originate in brainstem and reflect the brainstem sensitivity in ictal phase of headache. Patients and method:Fourty one patients(13 Episodic Migraine, 9 Chronic Migraine, 2 Episodic Tension, 9 Chronic Tension type Headache, 8 MOH patients ) with headache according to ICHD-III beta classification and twenty three healty people that are compatible for the procedure as control group have been included in our study. Patients were admitted to Cerrahpaşa Medical Faculty Neurology Department Headache Policlinic and were followed up. For all data ASR has been measured, in headache patients in first 24 hours after the onset of the headache. SPSS version 20.0 program was used for statistical analysis of data. Results: The ASR was high in patients with episodic migraine, chronic migraine, CTTH and MOH patients in the ictal phase of headache. Increased ASR values are associated with increased duration(p0,000) and area under the curve(0,039) in episodic migraineurs, increased duration(0,002),area under the curve(0,011) and tendency to increase in amplitudes(0,053) in chronic migraineurs, increased duration(0,002) in CTTH patients, increased duration(0,002) and tendency to increase in area under the curve(0,093) in MOH patients in OO muscle responses . ORe also was high in headache patients (p 0.002). Conclusion: The increased ASR in Episodic Migraine, Chronic Migraine, CTTH and MOH patients may suggest that they share common pathophysiological features.