Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin demir ve kömür kavramına yönelik metaforik algıları
Metaphoric perceptions of sixth grade students of secondary school for concepts of iron and coal
- Tez No: 575765
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin demir ve kömür kavramına ilişkin algılarını metafor analizi yoluyla belirlemektir. Araştırmaya maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi dikkate alınarak 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, Zonguldak ilinde yer alan üç adet devlet ortaokulu ile Karabük ilinde yer alan iki adet devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 141 öğrenci katılmıştır. Çalışmada olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmış ve veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmanın verileri,mecazlar yoluyla veri toplama formu ve katılımcıların verilen kavrama yönelik ortaya koydukları metafora ait görsel dokümanlardır. Katılımcılara verilen formlarda önlü arkalı olmak üzere,formun bir yüzünde öğrencilerin“Demir …'ya benzer; çünkü ….”ifadesi diğer yüzünde ise“Kömür …'ya benzer; çünkü ….”ifadeleri ile görsel tanımlama çizmeleri için bir bölüm yer almıştır. Yapılan araştırma sonucunda araştırmaya katılan 141 öğrenci toplam kömür ve demir kavramlarına ait 162 adet geçerli metafor geliştirmişlerdir. Kömür ve demir metaforlarının, ortak özellikleri dikkate alınarak 9 farklı kavramsal kategori altında toplanmıştır.Araştırma sonucunda; Zonguldak ilindeki katılımcıların“kömür”kavramına yönelik geliştirdikleri metaforlar incelendiğinde çoğunluğun kömürü“geçim kaynağı olarak”algıladıkları sonucu çıkmıştır. Aynı il için katılımcılar“demir”kavramını“niteliği açısından”değerlendirmişlerdir. Araştırmaya Karabük ilinden katılanların çoğunluğu ise“kömür”kavramını“hayati açıdan”değerlendirmiş olup maden kazaları sonucunda yaşananlara dikkat çekmiştir. Aynı il için“demir”kavramına yönelik geliştirilen metaforlar incelendiğinde katılımcıların çoğunluğunun demiri“niteliği bakımından”değerlendirdiği görülmekte ayrıca önemli bir kısmı ise demiri“geçim kaynağı”olarak değerlendirmişlerdir. Bu sonuca göre Kardemir'in Karabük için önemli bir istihdam alanı olarak gördükleri sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify perceptions of sixth grade students of middle school for concepts of iron and coal through metaphor analysis. By taking maximum variation sampling method into consideration, a total of 141 students attended three public secondary schools in Zonguldak and two public secondary schools in Karabük. Phenomenology pattern was used in the study and the data were analyzed with content analysis technique. The data of the research includes data gathering form through metaphors and visual documents belonging to metaphor presented by participants for given concept. There is a part for students to draw visual depictions and for expressions of the students that“Coal resembles to ..... Because...”on one side and“Iron resembles to ...... because.....”on the other side of the form given to the participants which is both-sided. At the end of the research, 141 students participating in the research created 162 valid metaphors for conceptions of coal and iron. Coal and iron metaphors were gathered under nine different conceptual categories considering their common characteristics. At the end of the research, when the metaphors for coal conception generated by participants from Zonguldak were analyzed, it was understood that most of them perceived“coal”as a“livelihood”. The participants in Zonguldak again evaluated the concept“coal”in terms of its“quality”. Most of the participants from Karabük evaluated the concept“coal”as“vital”and pointed out experiences as a result of mine accidents. In the same province, when metaphors for the concept“iron”were analyzed, it was understood that most of the participants evaluated iron in terms of its“quality”and also a great part of the participants evaluated the iron as a“livelihood”. According to this result, it was understood that Kardemir Factory was seen as a significant area of employment in Karabük.