Fizyoterapi lisans öğrencilerinde başağrısının yaygınlığı ve biyopsikososyal durum üzerine etkileri
Headache prevalence in physiotherapy undergraduate students and its effects on biopsychosocial status
- Tez No: 851057
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma fizyoterapi lisans öğrencilerinde başağrısının yaygınlığını belirlemek ve başağrısının biyopsikososyal etkilenimini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi'nde lisans eğitimi gören 206 (%80,2)'sı kadın, 51 (%19,8)' i erkek toplam 257 öğrenci katıldı. Başağrısı yaygınlığı tüm öğrencilerde %73,9 (n=190) olarak bulundu. Başağrısı olan ve olmayan öğrencilerin yaşam kalitesi, uyku kalitesi, servikal eklem hareket açıklığı, yorgunluk şiddeti, fiziksel aktivite seviyesi, vücut farkındalık seviyesi, öz anlayış-öz şefkat seviyesi, rahatsızlığa dayanma düzeyi, anksiyete/depresyon seviyeleri teledeğerlendirme yöntemi ile değerlendirildi. Başağrısı olan öğrencilerin ek olarak ağrı karakteristikleri, yaşam kalitelerindeki olumsuz etkilenim seviyesi ve başağrısının migrene bağlı olabilirlik oranı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the prevalence of headache in physiotherapy undergraduate students and to examine the biopsychosocial impact of headache. A total of 257 undergraduate students [206 (80.2%) female, 51 (19.8%) male] from Hacettepe University, Faculty of Physical Therapy and Rehabilitation participated in the study. The prevalence of headache was 73.9% (n=190) in all students. Quality of life, sleep quality, cervical range of motion, fatigue severity, physical activity level, body awareness level, self-compassion level, discomfort tolerance level, anxiety/depression levels of students with and without headache were evaluated by teleassessment method. In addition, pain characteristics, the level of negative impact on quality of life and the rate of migraine-related headache were evaluated in students with headache.