Tekirdağ ili'nde oluşan evsel katı atıkların ilçeler bazında karakterizasyonu
Characterization of municipal solid waste in the province of Tekirdağ
  1. Tez No: 575802
  2. Yazar: KÜBRA GÜMÜŞ BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Evsel katı atıkların içeriklerinin belirlenmesinde kullanılan en yaygın yöntem katı atık karakterizasyonu ve maddesel grup analizleridir. Bu çalışmada; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine ait 11 ilçe belediyesinde yüksek gelir düzeyli, orta gelir düzeyli ve düşük gelir düzeyli mahallelerinin, 2016 kış ve yaz dönemlerine ait katı atık karakterizasyonu yapılmıştır. Maddesel grup analizi sonucunda, 2016 yılında tüm atıklar içerisinde mutfak atıklarının %46,16 ile en fazla, hacim metal atıklarının ise %0,38 ile en az olduğu bulunmuştur. Evsel katı atık içerikleri ilçeler bazında incelendiğinde Çorlu ilçesinin kâğıt ve plastik bileşeninde en yüksek yüzdeye sahip olduğu tespit edilmiştir. Doğalgaz olmayan Şarköy, Hayrabolu ve Malkara ilçelerinden gelen atıklarda kül atık bileşeninin en yüksek yüzdeyi temsil ettiği bulunmuştur. Katı atık karakterizasyonu mevsimsel olarak incelendiğinde mutfak, park-bahçe atıkları ve cam -metal gibi geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarının yaz mevsiminde artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most common method used to determine the content of domestic solid wastes is solid waste characterization and material group analysis. In this study; In the 11 district municipalities of Tekirdağ Metropolitan Municipality, solid waste characterization of high income, middle income and low income neighborhoods in 2016 winter and summer periods were performed. As a result of material group analysis, it was found that kitchen waste was the highest in 46% and the volume metal wastes were the least with 0,38% in all wastes in 2016. When the contents of domestic solid waste were analyzed by districts, it was determined that Çorlu had the highest percentage of paper and plastic component. It has been found that ash waste component represents the highest percentage of wastes from non-natural gas, Sarkoy, Hayrabolu and Malkara districts. Seasonally examined solid waste characterization reveals that recyclable packaging wastes such as kitchen, park-garden wastes and glass-metal have increased in summer.