Doğal kayısı gamının fenolik profilinin ve antioksidan aktivitesinin belirlenmesi
Determination of phenolic profile and antioxidant activity of apricot gum
- Tez No: 575808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada 2016 yılında 5 farklı kayısı ağacı çeşidinden (kabaaşı, hasanbey, soğancı, zerdali, hacıhaliloğlu) elde edilen sızıntı gamlarının toplam fenolik içerikleri, antioksidan kapasiteleri ve fenolik profilleri belirli yöntemlerle tespit edilmiştir. Toplam fenolik bileşik miktarı Folin Ciocalteu yöntemi ile spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Örneklerin toplam fenolik madde miktarları 344.79-1200.77 mg/kg aralığında bulunmuştur. En yüksek toplam fenolik madde miktarı, hacıhaliloğlu sızıntı gamında görülürken en düşük fenolik madde miktarı soğancı sızıntı gamında görülmüştür. Antioksidan aktivitesinin belirlenmesi için örnkelerin metanol ekstraktlarında DPPH, ABTS ve FRAP antioksidan aktivite analizleri yapılmıştır. Toplam fenolik madde miktarı en yüksek olan hacıhaliloğlu sızıntı gamının antioksidan aktivitesinin ölçülen her üç yöntemde de en yüksek olduğu gözlenmiştir. Sızıntı gamlarının fenolik profilleri HPLC ile belirlenmiştir. Kayısı sızıntı gamı örneklerinde protokateşuik asit, 4-hidroksibenzoik asit, (+)-kateşin, epigallokateşingallat, prosiyanidin A2, pinosembrin, kersetin, kamferol tespit edilmiştir. 4-hidroksibenzoik asit dışındaki tüm fenolik maddeler hacıhaliloğlu sızıntı gamında en yüksek düzeyde bulunmuştur. 4-hidroksibenzoik asit ise en yüksek soğancı sızıntı gamında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, total phenolic contents, antioxidant capacities and phenolic profiles ofexudate gums obtained from 5 different apricot tree species (kabaaşı, hasanbey, soğancı, zerdali, hacıhaliloğlu) in 2016 were determined by certain methods. Total phenolic content was measured spectrophotometrically according to the Folin Ciocalteu. The phenolic contents of the samples found between 344.79-1200.77 mg/kg. While the highest phenolic content was observed in hacıhaliloğlu exudate gum, the lowest phenolic content was observed in soğancı exudate gum. DPPH, ABTS, and FRAP assays were performed on methanol extracts of the samples to determine the antioxidant activity. Hacıhaliloğlu exudate gum which had the highest phenolic contentshowed the highest antioxidant activity for all three methods used in the study. Phenolic profiles of exudate gums were determined by HPLC. Protocatechuic acid, 4-hydroxybenzoic acid, (+)-catechin, epigallocatechingallate, procyanidin A2, pinocembrin, quercetin, and kaempferol were detected in the apricot gums. All phenolic compounds, except 4-hydroxybenzoic acid, were found at the highest level in hacıhaliloğlu exudate gum. 4-hydroxybenzoic acid was found at the highest level in soğancı exudate gum.