Küçükkuyu, güre ve dikili koylarında toplam karbon(TC), toplam organik karbon(TOC, inorganik karbon(IC), toplam azot(TN) ve C/N oranlarına bağlı olarak kıta içi kirliliğin araştırılması
Investigation of continental pollution in Küçükkuyu, Güre, Dikili bays based on total carbon(TC), total organic carbon(TOC)inorganic carbon(IC), total nitrogen(TN) and C/N ratios
- Tez No: 575814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, Küçükkuyu, Güre ve Dikili deniz sedimanlarındaki toplam organik karbon (TOC), inorganik karbon (IC), toplam karbon (TC) ve toplam azot (TN) konsantrasyonlarını tespit ederek kirliliğin kıta içi yada denizel kaynaklı olup olmadığını açığa çıkarmaktır. Çalışma kapsamında Küçükkuyu, Güre ve Dikili bölgelerinde sırasıyla 13.0-28.0 m, 13.20-16.0m ve 10-19 m derinliklerde karot numuneler alınarak Namık Kemal Üniversitesi Merkez Laboratuarında analiz edilmiştir. Küçükkuyu, Güre ve Dikili bölgesinde TOC değerleri sırasıyla 10.35-20.36, 8.14-16.40 ve 2.71-12.60 g/kg arasında ölçülmüştür. En yüksek TOC konsantrasyonları Küçükkuyu'da bulunmuştur. IC konsantrasyonları her üç nokta için (Dikili, Güre ve Küçükkuyu) sırasıyla 5.64-9.43, 3.67-9.94 ve 6.05-8.71 g/kg ölçülmüştür. Her üç sondaj noktası için IC kirlilik kaynağının benzer olduğu tespit edilmiştir. Her üç sondaj noktasında toplam azot kirliliği kaynağının da benzer olduğu bulunmuştur. En yüksek azot konsantrasyonları Küçükkuyu' da ölçülmüştür. Güre' de diğer iki sondaj noktasına göre daha az azot konsantrasyonu ölçülmüştür. TOC/TN
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the total organic carbon (TOC), inorganic carbon (IC), total carbon (TC) and total nitrogen (TN) concentrations in Küçükkuyu, Güre and Dikili sea sediments and to determine whether the pollution is inland or marine source. Within the scope of the study, core samples were collected at 13.0-28.0 m, 13.20-16.0m and 10-19 m depths in Küçükkuyu, Güre and Dikili regions and analyzed in Namık Kemal University Central Laboratory. TOC values in Küçükkuyu, Güre and Dikili regions were measured between 10.35-20.36, 8.14-16.40 and 2.71-12.60 g / kg, respectively. The highest concentration of TOC was found in Küçükkuyu. IC concentrations were measured for all three points (Dikili, Güre and Küçükkuyu) at 5.64-9.43, 3.67-9.94 and 6.05-8.71 g / kg, respectively. The IC pollution source was found to be similar for all three drilling points. It has been found that the total source of nitrogen pollution is similar at all three drilling points. The highest nitrogen concentrations were measured in Küçükkuyu. In Güre, less nitrogen concentration was measured than the other two drilling points. In the case of TOC / TN