Bıldırcın yumurtalarına kuluçka süresince yüksek ışık şiddeti uygulamasının kuluçka sonuçları, bazı organ ağırlıkları ve çıkış sonrası performansa etkileri
Effects of high light intensity during incubation on hatchability, some organ weights and post-hatch growth in quail eggs
  1. Tez No: 575813
  2. Yazar: TALHA SEÇİM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmanın amacı kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına kuluçka süresince yüksek ışık şiddeti uygulamasının yumurta ağırlık kaybı, kuluçka randımanı, çıkış zamanı, iç organ ağırlıkları ve civciv çıkış sonrası performans kriterlerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada toplam 640 adet kuluçkalık bıldırcın yumurtası kullanılmıştır. Yumurtalar rastgele 4 gruba ayrılarak, her gruba 165 adet yumurta bırakılmıştır. Muamele grupları; standart kuluçka şartları (kontrol), kuluçkanın 5. gününden sonra yüksek ışık (5000 lüx) uygulaması (5K), kuluçkanın 5. gününe kadar yüksek ışık (5000 lüx) geri kalan sürede karanlık muamelesi (5A), ve kuluçka süresince yüksek ışık (5000 lüx) (A) uygulaması olacak şekilde oluşturulmuştur. Kuluçka öncesi ve kuluçkanın 14. Gününde her gruptan 40 adet yumurta tartılarak yumurta ağırlık kaybı tespit edilmiştir. Yumurta ağırlık kaybı K, A, 5K, 5A gruplarında sırasıyla % 11.46, % 10.99, % 12.43, ve % 11.83 bulunmuş olup gruplara arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Embriyonik ölümler üzerine muamelelerin etkisi önemli olup, kuluçkanın 10-16.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of high light application on hatching quail eggs during egg incubation, egg weight loss, hatchability, hatching time, internal organ weights and post-hatch performance criteria. A total of 640 hatching quail eggs were used in the study. Eggs were randomly divided into 4 groups and 165 eggs were set to each group. Treatment groups; standard incubation conditions (control), application of high light (5000 lux) after the 5th day of incubation (5K), high light (5000 lux) until the 5th day of incubation (5A) in the remaining time (5A), and high light (5000) during incubation lux) (A) application. 40 eggs were weighed before incubation and on the 14th day of the incubation. After hatching, internal organ weights were determined in 5 chicks from each group. The performance criteria were measured for 10 days after hatching. Egg weight loss was found to be 11.46%, 10.99%, 12.43%, and 11.83% in K, A, 5K, 5A groups, respectively and the differences among the groups were statistically insignificant. The effect of high light intensity application on hatchability of set eggs and hatchability of fertile eggs was not significant (P >0.05). The effect of the treatments on embryonic deaths is significant, the incubator 10-16.