Modüler fonksiyonlar ve modüler formlar
Modular functions and modular forms
  1. Tez No: 57583
  2. Yazar: ERHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAHRAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde modüler fonksiyonlar ve modüler formlar incelenmiştir. Birinci bölümde öncelikle homojen ve inhomojen lineer dönüşüm kavramları ve bu iki dönüşüm arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Bu dönüşümler kullanılarak modüler grubun tanımı yapılmıştır. Modüler grup yardımı ile modüler dönüşümler sınıflandırılmış, modüler grubun üreteç ve bağlantılarına yer verilmiştir. Daha sonra temel bölge tanımlanarak temel bölgenin varlığına bağlı olarak, üst yan düzlemin bölümlere ayrılması incelenmiştir. ikinci bölümde ise periyodik olmayan ve kompleks düzlemi eğrisel üçgenler halinde değer bölgelerine ayıran ve bu bölgelerin her birinde olanaklı bütün değerleri alan modüler fonksiyonlar ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde eliptik modüler fonksiyonlar üzerinde çalışılmıştır. Modüler fonksiyonların varlığından yararlanarak modüler formların oluşturulması gösterilmiştir. Buna bağlı olarak modüler J fonksiyonunun T türevi yardımı ile tüm modüler formların kuruluşu ile bunların özellikleri çalışılmıştır. Son olarak tüm modüler formlar uzayı ve modüler fonksiyonlar ile tüm modüler formlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
These thesis mainly concerned with modular functions and related modular forms. In Chapter L firstly homogeneous and inhomogeneous linear transformations concepts, and relations between these two transformations are considered. The modular group is defined using these transformations. After these, modular transformations are classified by means of the transformations, and also generators of the modular group and their relations are studied. Furthermore, fundamental region is defined. Tesellation upper half plane is examined because of existence of fundamental region. In Chapter II, modular functions which are not periodic and tesellate the complex plane like triangular and take all possible values in the each region are discussed. However, in this chapter, modular forms which represent an important class of functions in the development of the theory of elliptic modular functions are studied. In addition existence of modular forms are showed by means of modular functions. Connected with this, construction of entire modular forms with the help of J which is derivative of modular J function and their properties are studied. Lastly, the space of entire modular forms and relations between modular functions and entire modular forms are examined.