Balıkesir ili Bandırma ilçesinde yetiştirilen zeytin (Olea europaea L.) bitkisinin beslenme durumunun bitki analizleri ile belirlenmesi
Determination of nutritional status of olive (Olea europaea L.) orchards grown in Bandırma district, by plant analysis
- Tez No: 575840
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Balıkesir ili Bandırma ilçesindeki zeytin bitkisinin beslenme durumlarının yaprak analizleri ile birlikte belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma amacı doğrultusunda Bandırma ilçesinin 20 farklı mevkisinden yaprak örneği alınarak analiz edilmiştir. Yaprak örneklerine ait analiz sonuçları referans değerler ile karşılaştırılarak incelenen zeytin bahçelerinin besin elementi durumları ve beslenme sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, zeytin bahçelerinden alınan yaprak örneklerinin N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn ve Mn içerikleri sırasıyla % 1,48- % 2,05; % 0,06 - % 0,14; % 0,30 - % 1,03; % 0,59 - % 1,43; % 0,04 - % 0,13; 55 – 226 mg kg-1; 7 - 385 mg kg-1; 4,77 – 32,60 mg kg-1; 12,10 – 53,50 mg kg-1arasında bulunmuştur. Bu değerlerin % 5'inda N, % 60'ınde P, % 85'inde K, % 35'inde Ca, % 100'ünde Mg, % 5'inda Fe, % 60'ında Mn, % 95'inde Zn eksikliği görülürken, % 5'inde Fe, % 90'ında Cu yüksek düzeyde içeriğe sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional status of olive plants with leaf sample analysis of Bandırma district in Balıkesir province. For this purpose, leaf samples, which were taken from 20 different villages of Bandırma district and were analyzed. By comparing the results of the leaf samples analysis with the reference values of nutrient elements for nutrition status of olive plants were determined. According to the olive leaf analysis results, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn and Mn contents values, respectively; 1,48 % - 2,05 %; 0,06 % - 0,14 %; 0,30 % - 1,03 %; 0,59 % - 1,43 %; 0,04 % - 0,13 %; 55 – 226 mg kg-1; 7 - 385 mg kg-1; 4,77 – 32,60 mg kg-1; 12,10 – 53,50 mg kg-1 were determined between this values. On the other hand, 5 % N, 60 % P, 85 % K, 35 % Ca, 100 % Mg, 5 % Fe, 60 % Mn, 95 % Zn deficiency were determined. On the other hand, 5 % Fe, 90 % Cu were found excess level in leaf samples.