Kısıntılı sulama tekniğinin ikinci ürün tatlı sorgumun biyokütle ve biyoetanol verimine etkilerinin araştırılması
İnvestigation effect of deficit irrigation technique on second crop sweet sorghum biomass and bioethanol yield
- Tez No: 575841
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma, 2017 yılında, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında, tesadüf blokları deneme deseninde, 3 yinelemeli olarak yürütülmüştür. Araştırmada, bitki gelişim dönemleri boyunca uygulanan farklı sulama suyu düzeylerinin %100 sulama (I1), %75 sulama (I2), %50 sulama (I3) ve%25 sulama (I4) sorgum bitkisinin biyokütle ve teorik biyoetanol verimine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, deneme konularına 479.6 mm ile 227.8 mm arasında sulama suyu uygulanmıştır. Çalışmada konulara göre elde edilen kuru madde verimi 6007.4 kg/da ile 3661.8 kg/da arasında değişmiş olup, tam sulanan konuda en yüksek kuru madde verimi elde edilmiştir. Çalışmada sorgum bitkisine ait bitki boyu 388.5 cm ile 283 cm arasında değişmiş olup, tam sulama konusunda en yüksek bitki boyu elde edilmiştir. Sulama suyu kullanım randımanları (IWUE) 16.07 kg/da mm ile 12.43 kg/da mm arasında saptanmıştır. Su kullanım randımanları (WUE) ise 10.2 kg/da mm ile 9.4 kg/da mm arasında gerçekleşmiştir. Deneme konularından elde edilen verim tepki etmeni (ky) değeri 1.17 olarak belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen biyokütle verimi, 8733 kg/da ile 13300 kg/da arasında, biyoetanol verimi ise 189 L/da ile 326 L/da arasında değişmiştir. Çalışmada farklı sulama koşulları altında brix (%) değerlerinde istatistiki olarak farklılık gözlenmemiş, en yüksek şeker verimi tam sulama (I1) konusunda elde edilmiş olup, I3 ve I4 konularında birbirine yakın değerler elde edilmiştir. Şeker verimleri 612 kg/da ve 354 kg/da arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in 2017 in Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Agricultural Structures and Irrigation. The aim of this study is to investigate the effects of different irrigation water levels (I100, I75, I50, I25) on the biomass and theoretical bioethanol yield of the sorghum plant during the plant development periods. In this research, irrigation water between 479.6 and 227.8 mm was applied to the experimental subjects. The dry matter yield obtained in the study ranged from 6007.4 to 3661.8 kg da-1, and the highest dry matter yield was obtained in the fully irrigation level. In this study, height measurements of sorghum plant ranged between 388.5 cm and 283 cm. Irrigation water usage efficiency (IWUE) was determined as 16.07 and 12.43 kg / da mm. WUE efficiencies are between 10.2 kg / damm and 9.4 kg / da mm. The yield reactor (ky) value obtained from the experiment subject was determined as 1.17. The biomass yield obtained from the study ranged from 8733 to 13300 kg da-1 and bioethanol yield ranged from 189 to 326 L da-1. In the study, no difference was observed in brix (%) values under different irrigation conditions, sugar yield was the highest value in terms of full irrigation, and I50 and I25 subjects were close to each other. Sugar yield varied between 612 and 354 kg da-1.