Bandırma ilçesi'nde okullararası müsabakalarda (ilköğretim ve lise)takım sporlarında dereceye giren kız ve erkek sporcuların psikomotor ve fiziksel özellikleinin araştırılması
The research of the physical and psychomotor properties of the girl and boy sportmen who have placed in the team sport competitions between the schools (primary and high schools) in the district Bandırma
- Tez No: 231242
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bandırma İlçesinde yapılan okullar arası müsabakalarda basketbol, voleybol ve atletizm müsabakalarında orta ve lise kategorilerinde dereceye girmiş olan takımlarda mücadele eden sporcuların; fiziksel uygunluk ölçümlerinden, uzunluk, genişlik ve çevre ölçümleri, fiziksel performans seviye belirleme ölçümlerinden, 30m sprint, dikey sıçrama, bacak kuvveti, durarak uzun atlama, şınav, mekik ve esneklik ölçümlerinde elde ettikleri dereceler bakımından farklılıklar ve benzerlikler araştırıldı.Bu çalışma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılı Balıkesir ili okullararası basketbol, voleybol ve atletizm müsabakaları erkek sporcular, basketbol birincisi Şehit Mehmet Gönenç Lisesi, Orta Okullar Birincisi Kültür Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu, voleybol birincisi Şehit Mehmet Gönenç Lisesi, Orta Okullar Şehit Süleyman Bey ilköğretim okulu, atletizm birincisi Şehit Mehmet Gönenç Lisesi, Orta Okullar Etibor Holding ilköğretim okulu, kızlarda; basketbol birincisi Şehit Mehmet Gönenç Lisesi, Orta Okullar Birincisi Marmara İlköğretim Okulu, voleybol birincisi Şehit Mehmet Gönenç Lisesi, orta okullar Kültür Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu, atletizm birincisi Şehit Mehmet Gönenç Lisesi, orta okullar Yaman Egeli İlköğretim Okulu olmak üzere her takımdan tesadüfi olarak seçilen 12'şer, toplam 79 denek üzerinde yapıldı.Verilerin düzenlenmesinde ve grafiklerin çizilmesinde MS Excel tablolama paket programı kullanıldı, İstatistik analizler ve tabloların düzenlenmesinde SPSS istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the differences or the similarities for the scores which have been involved the peculiar to physical fitness; length, width and circium measurements tests, physical fitness levelling tests, 30m sprint, jump up, leg power length, jump while standing, pres ups, pull ups, sit ups and flexibility tests that achieved by sportsmen who play for the teams qualified in basketball, volleyball and athletism tournaments held in the district of Bandırma at primary and secondary School catagories.The study was carried out of by selecting 12 teams total of 79 (basketballs, volleyballs and athletism) that took part in the tournoments organized among schools in the district of Bandırma in 2005-2006 teaching-training year in which man athlete, basketballs from the teams that took part in the tournoments organized among schools in the district of Şehit Mehmet Gönenç High School proved to come first, Kültür Eğitim Vakfı Elementary School managed to come first, volleyballs from the teams that took part in the tournoments organized among schools in the district of Şehit Mehmet Gönenç High School proved to come first, Şehit Süleyman Bey Elementary School managed to come first, Athletisms from the teams that took part in the tournoments organized among schools in the district of Şehit Mehmet Gönenç High School proved to come first, Etibor Holding School managed to come first.Woman athlete, basketballs from the teams that took part in the tournoments organized among schools in the district of Şehit Mehmet Gönenç High School proved to come first, Marmara Elementary School managed to come first, volleyballs from the teams that took part in the tournoments organized among schools in the district of Şehit Mehmet Gönenç High School proved to come first, Kültür Eğitim Vakfı Elementary School managed to come first, Athletisms from the teams that took part in the tournoments organized among schools in the district of Şehit Mehmet Gönenç High School proved to come first, Yaman Egeli School managed to come first.Ms Excel Spreadsheet Programme was used in the arrangement of data and construction of graphics SPSS statistic package programme was used in the arrangement of tables and statistic analysis.