Arazi toplulaştırma bölgesinde sulama ve kurutma problemleri de dahil olmak üzere yol planlaması
- Tez No: 57587
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Dört ana bölümden meydana gelen tezimde, Arazi Toplulaştırması yapılan bir bölgede, yol-sulama-kurutma ağının planlama ve projelendirme esasları kaleme alınmıştır. Birinci bölümde Arazi Toplulaştırmasının tanımı, yöntemleri, nasıl yapıldığı ve yararlan hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, sulama-kurutma ağı ile ilgilidir. Bu bölümde, bitki su ihtiyacının belirlenmesi, sulama-kurutma yöntemleri, tesis planlaması ve projelendirilmesi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise yol ağı incelenmiştir. Yolun üst yapısı, yol alt yapışım tanıyabilmek için yapılan zemin etütleri, yol geometrik standartları ve yol yapımının işlem sırası belirtilmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde, diğer üç bölümde anlatılan teoriyi pratiğe dökmek amacıyla, Balıkesir Susurluk İlçesi'ne bağlı Kepekler Köyünde yapılmış olan, yol-sulama-drenaj projesi örnek olarak gösterilmiştir. Bölgede gerçekleştirilen işlemler, sayısal örnek ve şekillerle anlatılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of four main chapters. In the study, the principles of planning and constructing of road-irrigation and drenage network was analized in an area which performed with land consodilation. In the first chapter; the definition, the methods and the benefits of land consodilation, were explained and the necessary information was given about how to realize a land consodilation. The second chapter is about Irrigation-Drenage Network. The water requirement of plants, the methods of irrigation and drenage, planning and constructing of the structure subjects were explained. In the third chapter, the Road Network was examined. The cover material, the geological research for defining the infra-structure; the geometric standards of the road and the steps of process were determined. As the final chapter, in the fourth, the theory that has been told in the first three chapters was supported with practical application which has been done in Balıkesir Susurluk, the village Kepekler. This project, as an example, contains a comprehensive study of a road-irrigation and drenage. The work performed in this area, has been shown with solutions and figures.